Jednou vetou

V Banskej Bystrici pribudli 15. a 16. kameň pred domami obetí nacistov

Na snímke ceremoniálne ukladanie dvoch nových kameňov Stolperstein na pamiatku dvoch banskobystrických osobností Viliama Salnera a Alexandra Skuteckého, ktorých zavraždili počas II. svetovej vojny. Foto: TASR

V poradí už pätnásty a šestnásty kameň Stolperstein uložili do dlažby v uliciach Banskej Bystrice. Kamene sa ukladajú ako nenápadná spomienka pred domami obetí nacistov z druhej svetovej vojny. Ako pre TASR uviedol Andrej Čierny z občianskeho združenia (OZ) Antikomplex.sk, kamene uložili na pamiatku dvoch banskobystrických osobností. 

Pred domom na Hornej ulici 51 bol uložený kameň na pamiatku Viliama Salnera, oceneného účastníka SNP, za účasti jeho synovca Petra Salnera, známeho etnológa SAV a bývalého predsedu židovskej obce v Bratislave. Pred vilou na Hornej ulici 55 bol zase uložený kameň architektovi Alexandrovi Skuteckému, synovi maliara Dominika Skuteckého. Vila, kde maliar žil a v ktorej je Stredoslovenská galéria s expozíciou jeho diel, bola pri tom pre návštevníkov podujatia po celý čas sprístupnená.

Kamene Stolpersteine sa ukladajú ako pre významné postavy, tak aj pre bežných obyvateľov mesta. Autorom projektu je nemecký umelec z Kolína nad Rýnom Gunter Demnig, ktorý sám kamene osádza pred domami, kde obete nacizmu žili. Po celej Európe bolo takto umiestnených doteraz 65.000 kameňov v 22 krajinách, čo robí tento projekt najväčším pamätníkom na svete.

Projekt Stolpersteine od roku 2012 na Slovensko prináša a koordinuje OZ Antikomplex.sk. Doteraz bolo v 15 slovenských mestách a obciach uložených 90 kameňov, z toho v Banskej Bystrici 14 kameňov na siedmich adresách. V septembri 2017 budú Stolpersteine okrem Banskej Bystrice uložené aj na siedmich ďalších miestach po celom Slovensku.

Môže vás zaujímať

Mesto Žilina vyhlásilo architektonickú súťaž na revitalizáciu Bulváru