Jednou vetou

Pri páde lavíny v Bielovodskej doline zahynul horský záchranár

Po páde lavíny vo Veľkom Mlynárovom žľabe v oblasti Bielovodskej doliny vo Vysokých Tatrách zahynul člen Horskej záchrannej služby (HZS). Z HZS informovali o tom, že lavína spadla v dopoludňajších hodinách a strhla jedného z dvojice horolezcov, ktorí v danej chvíli liezli v hornej časti žľabu.

aktualizované: 12:57

„Druhý zostal uviaznutý v exponovanom teréne asi 100 metrov pod vrcholom a nemal s ďalším ani hlasový, ani vizuálny kontakt,“ uvádza HZS na svojej internetovej stránke. O súčinnosť horskí záchranári okamžite požiadali aj posádku Vrtuľníkovej záchrannej a zdravotnej služby Air-Transport Europe z Popradu.

V Tatrách fúka silný vietor, platia výstrahy

Posádka vrtuľníka vyzdvihla na heliporte v Starom Smokovci na palubu psovoda HZS s lavínovým psom a spoločne smerovali na miesto nehody. Druhá skupina záchranárov HZS smerovala do oblasti pozemne a ďalší záchranári HZS boli pripravení na heliporte.

Lavínou zasiahnutého horolezca sa podarilo okamžite po prílete na miesto ešte zo vzduchu lokalizovať. Bol čiastočne zasypaný lavínou, pri páde však utrpel zranenia nezlučiteľné so životom. „Druhého horolezca bolo potrebné vyslobodiť z exponovaného terénu, no pre silný nárazový vietor už nebolo možné nasadenie leteckej techniky zo strany Bielovodskej doliny. O súčinnosť boli preto požiadaní poľskí leteckí záchranári, ktorí sa pokúsili dostať k horolezcovi zo strany Žabej Bielovodskej doliny,“ dodáva HZS. Záchranná akcia v týchto chvíľach ešte stále pokračuje.

Vo francúzskych Alpách zahynuli dve horolezkyne

HZS zároveň vyjadrila úprimnú sústrasť rodine nebohého. „Táto tragická udalosť hlboko zasiahla všetkých z nás, keďže pri nej zahynul náš dlhoročný kolega a obetavý záchranár. Česť jeho pamiatke,“ dodáva HZS.

Takto odleteli leteckí záchranári z Popradu vo štvrtok predpoludním na pomoc zasypaným lavínou.

Zdroj: facebook Vrtuľníkovej záchrannej zdravotnej služby

Leteckí záchranári z Popradu práve teraz odleteli na pomoc zasypanym lavínou ? ?

Uverejnil používateľ Vrtuľníková záchranná zdravotná služba ATE Štvrtok 28. februára 2019

Môže vás zaujímať

VIDEO: Pozrite sa, ako vyzerajú práce na novom bratislavskom obchvate