Jednou vetou

V bikesharingu je Bratislava motiváciou i pre Viedeň, uviedol Nesrovnal

Primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal

Foto: TASR

Bratislavský bikesharing inšpiruje i Viedeň. Primátor slovenskej metropoly Ivo Nesrovnal to poznamenal v diskusnej relácii Tablet.TV Hlavné mesto, keď tlmočil reakciu primátora Viedne Michaela Ludwiga počas nedávnej návštevy Bratislavy.

„Keď som mu hovoril o plánoch, že chceme bikesharing zapojiť do systému integrovanej dopravy, aby na električenku mohli cestujúci využívať aj zdieľané bicykle, priznal, že toto vo Viedni nemajú. A že pošle ľudí, aby sa o tom dozvedeli viac,“ spresnil Nesrovnal.

Bikesharing je apel pre všetkých, hovorí národný cyklokoordinátor

Teší ho názor, že mesto „rozbicyklovalo“ Bratislavu i čísla, ktoré to potvrdzujú. „Zaznamenali sme okolo 14.000 registrácií záujemcov o bikesharing a približne 18.000 jázd,“ informoval. „Bicykle sú všade, možno ich vidieť aj o polnoci,“ poznamenal.

Podľa jeho ďalších slov je súčasná pilotná fáza vkladom do riešenia dopravy v meste i budovania cyklotrás. „Práve tým, že máme možnosť sledovať pohyb cyklistov, môžeme lepšie do budúcnosti plánovať aj trasovanie cyklotrás,“ naznačil. Rovnako podľa monitoringu využívania bicyklov v jednotlivých dokovacích staniciach bude možné umiestniť tieto stanice tam, kde ich používatelia najviac potrebujú.

Biela noc v Bratislave ponúkne 44 umeleckých zastávok i viac bezpečnosti v dave

„Sú mobilné, preto ich vieme premiestniť a vylepšiť túto sieť podľa nárokov a potrieb cyklistov,“ uviedol Nesrovnal. Za veľmi cennú považuje aj spätnú väzbu, ktorú mesto dostáva od používateľov. „Jedným z výborných nápadov bolo, aby sme na bicykle upevňovali mapky, toto sa začne realizovať,“ informoval.

Počet bicyklov pomaly stúpa, na jar by podľa jeho slov mal dosiahnuť plánovaných 750, ktoré budú rozmiestnené na 90 dokovacích staniciach. Teší ho záujem o bikesharing, no na druhej strane ho mrzia vandalské činy, ktorých obeťou sa stali bicykle. Uistil, že mestskej polícii vydal pokyn, aby sa na dokovacie stanice a bicykle špeciálne zamerala. „To aj robí, no vyzývam aj občanov, aby v prípade, že sú svedkom vandalských činov, pomohli identifikovať páchateľov. Robíme to pre seba, je to náš spoločný majetok,“ zdôraznil.

Môže vás zaujímať

Mesto Žilina vyhlásilo architektonickú súťaž na revitalizáciu Bulváru