Jednou vetou

V Bratislave je výstava o stom výročí nezávislosti Poľska i prvej svetovej vojny

Ilustračné foto

foto: Pixabay.com

Poľsko si pripomína 100. výročie znovuzískania svojej nezávislosti i konca prvej svetovej vojny výstavou v centre Bratislavy. V galérii Poľského inštitútu je fotografická expozícia Krakov A. D. 1918. Na prahu nezávislosti.

Historické zábery dokumentujú vojnové obdobie od augusta 1914, kedy prebiehal v Krakove nábor mužov do poľských légií. Ďalšie fotografie zobrazujú oddiely vojakov, ich prísahu, nástupy a rôzne činnosti až po oslobodenie Krakova (31.10.1918) a vojenské defilé (16.7.1919).

V Bratislave je 10 kandidátov na primátora a 284 na mestského poslanca

„Krakov bol významným strediskom pre poľskú slobodu a nezávislosť. Z neho v roku 1914 odišli na front poľské légie a v októbri 1918, keď vznikla Poľská likvidačná komisia Haliča a Tešínska, sa stal miestom formovania novej poľskej vlády. Navyše prevzatie moci poľskými oddielmi bolo bez boja, keď vojenský prevrat prekvapil Rakúšanov. Následné rokovania skončili kapituláciou Rakúska a odovzdaním moci veliteľa Krakova generála Siegmunda Benigniho do rúk Poliakov. Bolo to počas storočného boja za nezávislosť po prvý raz v histórii krajiny, keď koniec nadvlády okupantov nebol sprevádzaný krviprelievaním,“ povedala na pondelkovom (5.11.) otvorení výstavy jej kurátorka Teresa Kwiatkowska za prítomnosti veľvyslanca Poľska na Slovensku Krzysztofa Strzałku.

Kwiatkowska zároveň dodala, že opätovné získanie nezávislosti po 123 rokoch bolo pre Poľsko veľkou patriotickou aj politickou udalosťou, pretože sa znovu objavilo na mape.

Mnohé poľské múzeá si počas tohto roka pripomínajú sté výročie zjednotenia území svojej krajiny a kontinuálnu výmenu rakúskej správy domácimi inštitúciami.

Výstava v Hornonitrianskom múzeu prezentuje záhadný svet mušlí

Časť z približne 60 čiernobielych fotografií prezentuje radnicu a ďalšie historické architektonické objekty či pamätníky Krakova, bývalého hlavného mesta Poľska.

Dokumenty sú z archívov fotografov Ignacyho Kriegera, Adama Karaśa, Stanislawa Kolowca a neznámych autorov. Tiež zo zbierok Historického múzea mesta Krakov a Národného digitálneho archívu.

Výstava potrvá do 7. decembra.

Môže vás zaujímať

Mesto Žilina vyhlásilo architektonickú súťaž na revitalizáciu Bulváru