Jednou vetou

V Bratislave má vyrásť park s pamätníkom Jána Pavla II.

Pápež Ján Pavol II.

Foto: Twitter

V bratislavskej mestskej časti Vajnory má vyrásť na území Starého letiska pamätník pápeža Jána Pavla II. Stane sa tak na počesť jeho prvej návštevy Slovenska. O podobe pamätníka majú rozhodnúť Vajnorčania.

„Podnet zachovať odkaz Jána Pavla II. prišiel od bývalého vedenia mestskej časti. My sme túto ideu rozpracovali a stojíme za zámerom vybudovať na Starom letisku pamätník, ktorý nám bude túto vzácnu návštevu pripomínať,“ povedal investičný manažér skupiny Nordic Investors Pavel Lupínek. Spolu s pamätníkom má byť vybudovaný aj park.

Bratislava začala s opravou Maximiliánovej fontány na Hlavnom námestí

O tom, ako bude park spolu s pamätníkom vyzerať, majú rozhodnúť Vajnorčania. Na webe novevajnory.sk budú zverejnené tri architektonické návrhy, z ktorých majú obyvatelia mestskej časti vyberať ten, ktorý by investor zrealizoval. „Vajnorčania rozhodnú o podobe pamätníka, ktorý by vyrástol na mieste, kde takmer pred 30 rokmi pápež pokľakol a pobozkal slovenskú zem. Víťazný návrh súčasne prediskutujeme s vedením a zastupiteľstvom mestskej časti,“ podotkol Lupínek.

Pápež Ján Pavol II. navštívil po prvý raz Slovensko v apríli 1990, kedy si prišiel uctiť pamiatku vierozvestcov sv. Cyrila a Metoda. Na území vajnorského Starého letiska celebroval slávnostnú omšu, ktorej sa zúčastnili státisíce veriacich.

Pápež sa v prvý deň adventu modlil za mier v Sýrii

V lokalite Starého letiska vo Vajnoroch plánuje finančná skupina Nordic Investors realizovať developerský projekt Nové Vajnory. Ten predstavuje komplexnú občiansku vybavenosť, služby, reštaurácie, kaviarne, obchody, rezidenčné bývanie v podobe individuálnej i menšej bytovej výstavby, športové a odpočinkové aktivity. Investor ráta aj so zdravotnými zariadeniami, kanceláriami a administratívou, školou a materskými školami. Plánuje aj výstavbu nového jazera s plážami.

Nie všetci obyvatelia Vajnôr však s touto plánovanou výstavbou súhlasia. V sobotu 8. decembra sa v mestskej časti budú konať dve referendá. V rámci jedného sa budú môcť Vajnorčania vyjadriť, či súhlasia so zmenou funkcie plochy Starého letiska z doterajšej funkcie športu a telovýchovy na iné funkcie v územnom pláne Bratislavy. Toto referendum inicioval Juraj Ondruška, ktorý v novembrových komunálnych voľbách neúspešne bojoval o post starostu mestskej časti. Za vyhlásenie referenda predložil petíciu s 1107 podpismi.

Autistický chlapec sa vytrhol matke z rúk a išiel sa hrať s pápežom

Končiaci starosta Vajnôr a neúspešný kandidát na primátora Bratislavy Ján Mrva pre TASR uviedol, že celú vec okolo referenda vníma ako vnútroobecnú politiku a vytĺkanie politického kapitálu. Vyjadrila sa aj spoločnosť Nordic Investors, ktorá odmieta tvrdenia, že projekt Nové Vajnory zabráni rozvoju športu a rekreácie na území Starého letiska. Petíciu za vyhlásenie miestneho referenda považuje len za predvolebnú kampaň jej iniciátora, pričom je podľa investora zavádzajúca.

Môže vás zaujímať

Mesto Žilina vyhlásilo architektonickú súťaž na revitalizáciu Bulváru