Jednou vetou

V Čiernom Balogu chcú za takmer 250-tisíc eur zrekonštruovať most pri kostole

Návštevníci festivalu Country za stodolou, Čierny Balog Vydrovo 11. 5. 2019

foto: red

Most cez rieku Čierny Hron je podľa starostu obce Františka Budovca v havarijnom stave a predstavuje riziko aj z hľadiska povodňového ohrozenia.

Most pri kostole v Čiernom Balogu v časti Dobroč v okrese Brezno chce obecná samospráva zrekonštruovať. Podľa podkladov pre verejné obstarávanie zverejnených vo vestníku Úradu pre verejné obstarávanie je celková predpokladaná hodnota za práce 246 155,86 eura bez dane z pridanej hodnoty.

Ako pre agentúru SITA uviedol starosta obce František Budovec, obnovu mosta budú financovať z vlastných zdrojov, pretože na tento účel nie sú k dispozícii eurofondy. Záujemcovia o realizáciu stavby môžu predkladať ponuky do 14. apríla do 9:00. Obstarávateľ vyžaduje zloženie zábezpeky vo výške 7 200 eur.

„Je to jeden asi z desiatich mostov, ktoré máme v obci cez rieku Čierny Hron. Tento je však v havarijnom stave a je tu aj riziko z pohľadu povodňového ohrozenia,“ objasnil dôvody rekonštrukcie starosta s tým, že obnovu pripravujú už niekoľko rokov. „Odkladali sme to z rôznych dôvodov, ale tento rok sa nám to už snáď podarí zrealizovať,“ dodal Budovec.

Podľa zverejnených podkladov je účelom rekonštrukcie mosta zvýšenie jeho únosnosti a predĺženie životnosti, čím má byť zároveň dosiahnutá vyššia bezpečnosť verejnej premávky na moste a obslužnej komunikácii. Súčasne má dôjsť k lepšiemu odvodneniu cesty a zriadená odvodňovacia šachta má zabezpečiť plynulý odtok dažďových vôd zo záhrad.

Môže vás zaujímať

Mesto Žilina vyhlásilo architektonickú súťaž na revitalizáciu Bulváru