Jednou vetou

V Domove sociálnych služieb v Pezinku je pozitívne testovaných už 56 ľudí

Ilustračné foto

TASR

Hospitalizovaných je zatiaľ 14 klientov DSS, na pľúcnej ventilácii je jeden pacient

V Domove sociálnych služieb a zariadení pre seniorov (DSS) v Pezinku je aktuálne na koronavírus pozitívne testovaných 56 ľudí, z toho 51 klientov a päť zamestnancov. Na svojej internetovej stránke o tom informoval Bratislavský samosprávny kraj (BSK). „Momentálne sú otestovaní všetci prijímatelia sociálnych služieb a všetci zamestnanci zariadenia okrem jednej zamestnankyne, ktorá bude testovaná dodatočne, pretože sa nemohla dostaviť na testy,“ doplnil kraj. Výsledky testov majú byť známe v priebehu dnešného dňa.

Bratislavský kraj prijal prvú sériu opatrení v DSS Pezinok už pri vypuknutí pandémie na Slovensku začiatkom marca. „Od 6. marca platí zákaz návštev a ani nebolo možné vziať si príbuzného zo zariadenia do domáceho prostredia. Po potvrdení ochorenia COVID-19 u klientov aj pracovníkov DSS počas veľkonočných sviatkov prijalo zariadenie prísne karanténne opatrenia a od nedele je strážené políciou a armádou,“ uviedol kraj.

Keďže klienti podľa BSK od vypuknutia pandémie nechodia von a návštevy boli zakázané, najpravdepodobnejšia alternatíva je, že infekciu do zariadenia priniesol niekto zo zamestnancov. „V tejto chvíli však nevieme identifikovať, o koho išlo. Vieme ale s istotou povedať, že všetci zamestnanci s cestovateľskou anamnézou mali testy na COVID-19 negatívne. Pravdepodobne teda pôjde o komunitný prenos,“ doplnil kraj.

Zariadenie DSS na Hrnčiarskej ulici v Pezinku má 58 zamestnancov, aktuálne sa v ňom nachádza 27 z nich. „Kapacita zariadenia je 100 klientov, prítomných v čase potvrdenia výskytu vírusu bolo 95. Od prijatia núdzového stavu zariadenie žiadnych nových klientov neprijímalo,“ spresnil kraj a dodal, že v DSS aj naďalej platia prísne hygienické opatrenia a klientom aj zamestnancom priebežne merajú telesnú teplotu.

„Zariadenie DSS v Pezinku bude v najbližších dňoch fungovať s 25 opatrovateľmi a ošetrovateľmi, ktorí sú v zariadení 24 hodín a prespávajú v izolačných izbách. V DSS aj naďalej funguje kuchyňa a výdaj stravy,“ doplnil BSK. Stravu roznášajú do izieb za prísnych hygienických opatrení a spoločné aktivity v DSS sú dočasne pozastavené.

Podľa posledných informácií je hospitalizovaných 14 klientov DSS v Pezinku. V utorok o tom informovala hovorkyňa Univerzitnej nemocnice v Bratislave (UNB) Eva Kliská. „Aktuálne je v našej nemocnici z DSS v Pezinku hospitalizovaných 14 pacientov, deväť na Klinike infektológie a geografickej medicíny UNB, päť sa nachádza v pľúcnom pavilóne v Ružinove,“ uviedla Kliská a dodala, že všetkým pacientom bola nasadená adekvátna liečba, avšak vzhľadom k ich vysokému veku a pridruženým ochoreniam je ich stav veľmi vážny.

„Sú pod stálym dozorom našich lekárov, ktorí robia všetko pre zlepšenie ich stavu. V tomto čase je na umelej pľúcnej ventilácii jeden pacient, ktorý sa nachádza na infekčnej klinike na Kramároch,“ uzavrela hovorkyňa.

Môže vás zaujímať

Mesto Žilina vyhlásilo architektonickú súťaž na revitalizáciu Bulváru