Jednou vetou

V Domove sociálnych služieb v Pezinku je pozitívne testovaných už 56 ľudí

Ilustračné foto

TASR

Hospitalizovaných je zatiaľ 14 klientov DSS, na pľúcnej ventilácii je jeden pacient

V Domove sociálnych služieb a zariadení pre seniorov (DSS) v Pezinku je aktuálne na koronavírus pozitívne testovaných 56 ľudí, z toho 51 klientov a päť zamestnancov. Na svojej internetovej stránke o tom informoval Bratislavský samosprávny kraj (BSK). „Momentálne sú otestovaní všetci prijímatelia sociálnych služieb a všetci zamestnanci zariadenia okrem jednej zamestnankyne, ktorá bude testovaná dodatočne, pretože sa nemohla dostaviť na testy,“ doplnil kraj. Výsledky testov majú byť známe v priebehu dnešného dňa.

Bratislavský kraj prijal prvú sériu opatrení v DSS Pezinok už pri vypuknutí pandémie na Slovensku začiatkom marca. „Od 6. marca platí zákaz návštev a ani nebolo možné vziať si príbuzného zo zariadenia do domáceho prostredia. Po potvrdení ochorenia COVID-19 u klientov aj pracovníkov DSS počas veľkonočných sviatkov prijalo zariadenie prísne karanténne opatrenia a od nedele je strážené políciou a armádou,“ uviedol kraj.

Keďže klienti podľa BSK od vypuknutia pandémie nechodia von a návštevy boli zakázané, najpravdepodobnejšia alternatíva je, že infekciu do zariadenia priniesol niekto zo zamestnancov. „V tejto chvíli však nevieme identifikovať, o koho išlo. Vieme ale s istotou povedať, že všetci zamestnanci s cestovateľskou anamnézou mali testy na COVID-19 negatívne. Pravdepodobne teda pôjde o komunitný prenos,“ doplnil kraj.

Zariadenie DSS na Hrnčiarskej ulici v Pezinku má 58 zamestnancov, aktuálne sa v ňom nachádza 27 z nich. „Kapacita zariadenia je 100 klientov, prítomných v čase potvrdenia výskytu vírusu bolo 95. Od prijatia núdzového stavu zariadenie žiadnych nových klientov neprijímalo,“ spresnil kraj a dodal, že v DSS aj naďalej platia prísne hygienické opatrenia a klientom aj zamestnancom priebežne merajú telesnú teplotu.

„Zariadenie DSS v Pezinku bude v najbližších dňoch fungovať s 25 opatrovateľmi a ošetrovateľmi, ktorí sú v zariadení 24 hodín a prespávajú v izolačných izbách. V DSS aj naďalej funguje kuchyňa a výdaj stravy,“ doplnil BSK. Stravu roznášajú do izieb za prísnych hygienických opatrení a spoločné aktivity v DSS sú dočasne pozastavené.

Podľa posledných informácií je hospitalizovaných 14 klientov DSS v Pezinku. V utorok o tom informovala hovorkyňa Univerzitnej nemocnice v Bratislave (UNB) Eva Kliská. „Aktuálne je v našej nemocnici z DSS v Pezinku hospitalizovaných 14 pacientov, deväť na Klinike infektológie a geografickej medicíny UNB, päť sa nachádza v pľúcnom pavilóne v Ružinove,“ uviedla Kliská a dodala, že všetkým pacientom bola nasadená adekvátna liečba, avšak vzhľadom k ich vysokému veku a pridruženým ochoreniam je ich stav veľmi vážny.

„Sú pod stálym dozorom našich lekárov, ktorí robia všetko pre zlepšenie ich stavu. V tomto čase je na umelej pľúcnej ventilácii jeden pacient, ktorý sa nachádza na infekčnej klinike na Kramároch,“ uzavrela hovorkyňa.

Môže vás zaujímať

Bez prúdu zostane vo štvrtok približne 700 odberných miest v Ružomberku