Jednou vetou

V galérii v Lišove môžu návštevníci vidieť viac ako 400 masiek z celého sveta

Zhruba 400 totemových masiek z celého sveta obsahuje na Slovensku jedinečná expozícia, ktorá sa nachádza v dedinke Lišov v okrese Krupina.

Foto: TASR

Už viac ako 400 totemových masiek z celého sveta obsahuje na Slovensku ojedinelá expozícia, ktorá sa nachádza v Lišove v okrese Krupina. Galériu masiek otvorili vlani v lete v jednom z pôvodných dedinských domov, zbierka sa však každý mesiac rozrastá.

„Napríklad vo februári sme si priniesli zo Slovinska fašiangovú masku kurenta, ktorá je typickou slovinskou maskou,“ hovorí Jakub Dvorský, ktorý galériu spravuje. Podstatná časť masiek pochádza od zberateľa Martina Davida Clarka, ktorý ich zbieral na svojich cestách po svete a pred časom ich daroval galérii v Lišove. Zbierka obsahuje ozajstné unikáty s historickou aj umeleckou hodnotou.

Masky pochádzajú najmä z Afriky, ďalšie sú z Ameriky, Ázie a Európy. Kým v Európe sa masky dnes používajú najmä ako atrakcia karnevalov, v Afrike či Ázii sa im dodnes pripisuje magická moc. Príslušníci rôznych kmeňov ich kedysi nosili počas bojov a dodnes sa nimi pýšia počas osláv či rôznych rituálov. Najstaršia maska má 5000 rokov a zobrazuje zosnulého, ktorý mal dvojitú bradu.

Prečítajte si tiež: Výstava Gluten Free Expo Slovakia prináša novinky pre celiatikov

Galéria masiek vznikla v susedstve tradičnej Lišovskej izby, ktorá je od roku 2009 zaradená do evidencie zariadení Slovenského národného múzea, ktoré majú charakter múzejnej prezentácie.

Ako pre TASR uviedla starostka Lišova Emília Takáčová, expozícia je iniciatívou skupiny mladých ľudí z niekoľkých krajín Európy, ktorí pracujú pod hlavičkou britskej neziskovej organizácie Grampus Heritage and Ltd. a do dediny chodia pravidelne už niekoľko rokov.

Galéria masiek je najnovšou a skutočne originálnou atrakciou tejto malej hontianskej dedinky. Pozrieť si jej exponáty prichádzajú nielen záujemcovia zo Slovenska, ale aj čoraz početnejšie skupiny zo zahraničia.

Môže vás zaujímať

Mesto Žilina vyhlásilo architektonickú súťaž na revitalizáciu Bulváru