Jednou vetou

V hodnotení transparentnosti dosiahlo mesto Poprad najlepší výsledok v histórii

Poprad

foto: TASR

V najnovšom hodnotení transparentnosti miest dosiahol Poprad najlepší výsledok v histórii.

Tamojšia samospráva za tento rok získala 65 percentuálnych bodov, čo je v porovnaní s rokom 2016 nárast o 14 percent. Poprad sa zároveň posunul v rebríčku o 29 miest nahor a patrí mu aktuálne 20. miesto. Vyplýva to z údajov, ktoré po piatykrát zostavila Transparency International Slovensko.

„Tak ako v ostatných oblastiach, v ktorých nás hodnotia nezávislé organizácie, veľmi si vážim aj tieto relevantné výsledky hodnotenia transparentnosti, v ktorom sme sa výrazne posunuli. Je to vynikajúci výsledok aj v rámci regiónu, v ktorom sme v tejto oblasti lídrom. Ukazuje sa, že sme boli vďaka otvorenosti občanom bližšie,“ zhodnotil primátor Popradu Jozef Švagerko.

Z mestských častí si v rebríčku TIS najviac polepšila Vrakuňa

V rámci regiónu Spiša sa stal Poprad najotvorenejšou samosprávou spomedzi hodnotených miest. Za ním sa umiestnili napr. Spišská Nová Ves na 30. mieste, Levoča na 39. pozícii, Stará Ľubovňa na 45. mieste a Kežmarok obsadil 63. priečku.

Transparentnosť bola mapovaná prostredníctvom 105 indikátorov v 11 oblastiach. Autori vychádzali z piatich rôznych zdrojov od webových stránok miest, cez dotazník zaslaný radniciam až po údaje o súťažiach z Elektronického kontraktačného systému.

Za dva roky sa stovka najväčších miest dokázala v priemere zlepšiť o šesť percentuálnych bodov. Priemerné skóre 57 % je dosiaľ najvyššie v histórii meraní.

Môže vás zaujímať

Mesto Žilina vyhlásilo architektonickú súťaž na revitalizáciu Bulváru