Jednou vetou

V Košiciach sa stretávajú turisti, prísť ich majú stovky

Ilustračné foto

TASR

Celkovo 28 peších túr na 12 trasách je pripravených počas 66. celoslovenského zrazu Klubu slovenských turistov a 50. stretnutia turistických oddielov mládeže (TOM) v Košiciach. Z organizačného štábu to uviedol Štefan Kuiš s tým, že spolu očakávajú 700 až 800 účastníkov. Tí prejdú najmä Volovské vrchy a Čiernu horu.

Účastníci si budú môcť pozrieť napríklad Kojšovskú hoľu, horskú chatu Lajoška, Klátovský meteorit vo Volovských vrchoch cez vápencový vyhliadkový vrchol Šivec, Janošíkovú baštu v Čiernej hore, až po Zámčisko a Skalku medzi údolím Svinky a Hornádu.

Tip na letný výlet v Európe: Taliansko pre milovníkov (nielen) histórie

„Nevynecháme ani najbližšie okolie Košíc – vrch Hradová s vyhliadkovou vežou, archeologickým areálom Košického hradu a historickým programom či pekný náučný chodník Vrabčie skaly vychádzajúci priamo zo zastávky mestskej hromadnej dopravy v Čermeli a detskú železničku do rekreačného strediska Alpinka,“ informovala predsedníčka organizačného štábu zrazu Renáta Michnová.

Navštívia aj Zádielsku dolinu, Jasov, Medzev či pohraničný vrchol Veľkého Miliča s rozhľadňou. Milovníci diaľkových trás môžu zdolať časť Cesty hrdinov SNP v celkovej dĺžke 56 kilometrov. „Osobitnú kapitolu predstavujú cyrilo-metodské trasy na sviatok sv. Cyrila a Metoda k pútnickému Kostolíku sv. Anny a do baníckej obce Poproč. Pripravené sú aj tri cyklotrasy,“ spresnila. Povedú za históriou Rozhanovskej bitky, krásami Ružínskej priehrady a cyrilo-metodskou tradíciou do Jasova.

JEDLO: 8 bizarných príchutí zmrzliny, ktoré toto leto musíte vyskúšať!

Turisti sa na svojom letnom zraze stretli vo východnej časti Volovských vrchov naposledy v roku 1973, a to na lúkach pod Šivcom.

Program stretnutia TOM sa začal v pondelok, slávnostné otvorenie zrazu bude vo štvrtok (4. 7.) v mestskom parku. Obe turistické podujatia potrvajú do nedele (7. 7.).

Môže vás zaujímať

Mesto Žilina vyhlásilo architektonickú súťaž na revitalizáciu Bulváru