Jednou vetou

V košickej nemocnici pribudli pre novorodencov nové monitory dychu

Univerzitná nemocnica Louisa Pasteura v Košiciach, pracovisko Rastislavova 43
Univerzitná nemocnica Louisa Pasteura v Košiciach

foto: TASR

Novorodenecké oddelenia Univerzitnej nemocnice L. Pasteura (UNLP) Košice získali darom desať nových monitorov dychu typu Babysense. V prípade, ak sa dýchanie novorodenca zastaví na dobu dlhšiu ako 20 sekúnd, alebo ak dieťa začne plytšie a pomalšie dýchať, monitor upozorní na tento stav zvukovým a svetelným signálom. Informovala o tom v piatok hovorkyňa nemocnice Ivana Stašková.

„Teraz už každé dieťatko u nás hospitalizované má v postieľke  apnoe podložku, či už je pri mamičke alebo na oddelení. Monitor dychu spoľahlivo odhalí náhlu zástavu dychu a pri rýchlom poskytnutí prvej pomoci môžeme bábätko zachrániť. Mamičky sú spokojnejšie, lepšie spia, tým sa aj laktácia rozvíja rýchlejšie a na druhej strane aj práca zdravotníckeho personálu je uľahčená,“ uviedla primárka neonatológie Iveta Kostelníková.

V nemocniciach v Nitrianskom kraji pribudnú nové monitory dychu pre novorodencov

Každé dieťa s rizikovým faktorom pre SIDS (syndróm náhleho úmrtia) by malo mať aj po prepustení z nemocnice tento monitor, ktorý môže nemocnica za poplatok aj zapožičať. Rizikové skupiny sú napríklad predčasne narodené deti, deti s malou pôrodnou hmotnosťou do 2500 gramov, ak sa SIDS vyskytol u niektorého zo súrodencov, nízky vek matky do 20 rokov či deti matiek, ktoré mali počas tehotenstva zlú životosprávu.

Nemocnica v Galante dostala na novorodenecké oddelenie desať monitorov dychu

Nové monitory dychu dostala UNLP od Nadácie Križovatka a spoločnosti MIRAKL, a.s. „Nadácia Križovatka je mimovládna nezisková organizácia, ktorá vznikla v roku 2008 s cieľom pomáhať deťom ohrozeným syndrómom SIDS. V projekte Mamička dýcham bolo novorodeneckým oddeleniam našej nemocnice darovaných do dnešného dňa celkovo 54 monitorov dychu,“ uviedla Stašková.

Môže vás zaujímať

Mesto Žilina vyhlásilo architektonickú súťaž na revitalizáciu Bulváru