V košickej nemocnici pribudli pre novorodencov nové monitory dychu

Univerzitná nemocnica Louisa Pasteura v Košiciach, pracovisko Rastislavova 43
Univerzitná nemocnica Louisa Pasteura v Košiciach

foto: TASR

Novorodenecké oddelenia Univerzitnej nemocnice L. Pasteura (UNLP) Košice získali darom desať nových monitorov dychu typu Babysense. V prípade, ak sa dýchanie novorodenca zastaví na dobu dlhšiu ako 20 sekúnd, alebo ak dieťa začne plytšie a pomalšie dýchať, monitor upozorní na tento stav zvukovým a svetelným signálom. Informovala o tom v piatok hovorkyňa nemocnice Ivana Stašková.

„Teraz už každé dieťatko u nás hospitalizované má v postieľke  apnoe podložku, či už je pri mamičke alebo na oddelení. Monitor dychu spoľahlivo odhalí náhlu zástavu dychu a pri rýchlom poskytnutí prvej pomoci môžeme bábätko zachrániť. Mamičky sú spokojnejšie, lepšie spia, tým sa aj laktácia rozvíja rýchlejšie a na druhej strane aj práca zdravotníckeho personálu je uľahčená,“ uviedla primárka neonatológie Iveta Kostelníková.

V nemocniciach v Nitrianskom kraji pribudnú nové monitory dychu pre novorodencov

Každé dieťa s rizikovým faktorom pre SIDS (syndróm náhleho úmrtia) by malo mať aj po prepustení z nemocnice tento monitor, ktorý môže nemocnica za poplatok aj zapožičať. Rizikové skupiny sú napríklad predčasne narodené deti, deti s malou pôrodnou hmotnosťou do 2500 gramov, ak sa SIDS vyskytol u niektorého zo súrodencov, nízky vek matky do 20 rokov či deti matiek, ktoré mali počas tehotenstva zlú životosprávu.

Nemocnica v Galante dostala na novorodenecké oddelenie desať monitorov dychu

Nové monitory dychu dostala UNLP od Nadácie Križovatka a spoločnosti MIRAKL, a.s. „Nadácia Križovatka je mimovládna nezisková organizácia, ktorá vznikla v roku 2008 s cieľom pomáhať deťom ohrozeným syndrómom SIDS. V projekte Mamička dýcham bolo novorodeneckým oddeleniam našej nemocnice darovaných do dnešného dňa celkovo 54 monitorov dychu,“ uviedla Stašková.

Môže vás zaujímať

Bobor sa vracia do pôvodných lokalít, častejšie môže migrovať cez vozovku