Jednou vetou

V košickej zoo pribudol pár ohrozeného druhu pelikána

Podľa hlavného zoológa košickej zoo Patrika Pastoreka patrí tento druh k jedným z najväčších na svete. Košice, 6. apríla 2018

foto: TASR

V košickej zoo v týchto dňoch pribudol pár ohrozeného druhu pelikána. Samičku a samca pelikána kučeravého doviezli z pražskej zoo. Podľa hlavného zoológa košickej zoo Patrika Pastoreka patrí tento druh k jedným z najväčších pelikánov na svete.

„Ich hmotnosť sa pohybuje približne okolo ôsmich až desiatich kilogramov a rozpätie krídel dosahuje dĺžku takmer tri a pol metra. Ide o ohrozený druh pelikána, jeho počty poklesli už v 19. a 20. storočí, preto bol aj vypracovaný akčný plán na jeho záchranu alebo na podporu početnosti vo voľnej prírode. Medzi najväčšie ohrozenia v prírode patrí hlavne znečisťovanie vodných plôch a prenasledovanie hlavne rybármi, pretože pelikány sa živia hlavne rybami. Denne ich skonzumujú približne jeden, až jeden a pol kilogramu,“ uviedol pre TASR Pastorek.

Pelikány kučeravé žijú v juhovýchodnej Európe až po Južnú Áziu, Mongolsko a Čínu. „Svoj hrdelný vak a veľký zobák využívajú k loveniu potravy, a to spôsobom, že hlavu s týmto zobákom ponoria pod vodu a takto lovia ryby,“ doplnil Pastorek.

Na Slovensku sa tento druh podľa jeho slov nikde inde nechová. Ako povedal, veria, že pelikány budú mať mláďatá. Okrem nich majú v zoo ešte šesť kusov pelikánov ružových.

Môže vás zaujímať

Mesto Žilina vyhlásilo architektonickú súťaž na revitalizáciu Bulváru