Jednou vetou

V meste pod Urpínom testujú nový elektrobus

Ilustračné foto

foto: TASR - Roman Hanc

Samospráva chce z eurofondov modernizovať aj deväť integrovaných zastávok v meste.

Na cestách v meste pod Urpínom jazdí v posledných dňoch autobus, ktorý sa odlišuje od ostatných vozov banskobystrickej mestskej hromadnej dopravy. Ako agentúru SITA informovala hovorkyňa primátora Banskej Bystrice Zdenka Marhefková, ide o zelený 12-metrový nízkopodlažný elektrobus s kapacitou takmer sto cestujúcich, ktorý bude testovať Dopravný podnik mesta Banská Bystrica (DPMBB).

„Elektrobus budeme testovať tri až štyri týždne. Chceme zistiť, či vyhovuje našim cestám a aj cestujúcim. Doba nabíjania elektrobusu je približne sedem hodín. Dojazd autobusu na jedno nabitie je od 120 do 180 kilometrov. V závere si vyhodnotíme, či sa oplatí mať v našom vozidlovom parku takýto elektrobus aj z ekonomického hľadiska,“ objasnil riaditeľ DPMBB Miroslav Snopko.

V rámci zatraktívnenia verejnej dopravy chce mesto komplexne rekonštruovať a modernizovať deväť združených zastávok, na ktoré zachádzajú trolejbusy, autobusy i prímestské spoje. V rámci projektu „Zvýšenie bezpečnosti cestujúcich verejnej osobnej dopravy v Banskej Bystrici“ podala samospráva žiadosť o eurofondy. Ide o zastávky pri Rooseveltovej nemocnici v smere do mesta, tri zastávky na Partizánskej ceste v smere do Šalkovej aj do mesta, dve zastávky na Rudohorskej ulici, autobusovú zastávku pri Úsvite v smere na Fončordu, v Lazovnej a Tajovského ulici v smere do mesta.

„Na týchto miestach dochádza často k dopravným kolíziám a blokovaniu dopravy, napríklad z dôvodu, že na niektorých zastávkach neexistujú zastávkové pruhy. Stavebné zásahy by problémy v jednotlivých lokalitách vyriešili. Verím, že mimorozpočtové zdroje získame a podarí sa nám projekt zrealizovať. Zvýšime tým nielen bezpečnosť dopravy, ale aj komfort cestujúcich,“ uviedol primátor mesta Ján Nosko.

Projekt počíta s vybudovaním betónových zastávkových pruhov, rekonštrukciou chodníkov s bezbariérovou úpravou či osadením lavičiek a prístreškov. Samospráva myslí aj na vybudovanie bezpečnostných pásov pre nevidiacich a nasvietenie priechodov pre chodcov.

„Odbor rozvojových aktivít mesta zároveň pripravuje projekty na rekonštrukciu ďalších autobusových zastávok, ako aj osadenie elektronických tabúľ. Tie by v budúcnosti mohli prispieť k väčšej informovanosti cestujúcich o odchodoch a príchodoch autobusov a trolejbusov v reálnom čase,“ doplnil prvý zástupca primátora Jakub Gajdošík.

Môže vás zaujímať

Nahlásenú bombu na súdoch nenašli