Jednou vetou

Osýpky znovu úradujú, pozrite sa kde…

Hlavný hygienik SR Ján Mikas

foto: TASR

Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR eviduje v okrese Michalovce štyri prípady osýpok. Ide o osoby vo veku 12 až 19 rokov, ktoré neboli proti tomuto ochoreniu očkované.

Ako v pondelok informoval hlavný hygienik SR Ján Mikas, prípady zaznamenali od 7. do 24. mája tohto roka. Tri z nich boli importované z Veľkej Británie, jedno ochorenie bolo v epidemiologickej súvislosti s importovanými prípadmi. „U dvoch pacientov sa ochorenie potvrdilo laboratórne, v dvoch ďalších prípadoch sú laboratórne vyšetrenia zatiaľ neukončené,“ vysvetlil.

Národný onkologický plán by mať predstavený v polovici júna, uviedla Kalavská

Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Michalovciach vykonal podľa jeho ďalších slov všetky príslušné protiepidemické opatrenia na zabránenie šírenia osýpok. „Pacientom bola nariadená izolácia a očkovanie u všetkých vnímavých osôb, ktoré s chorým prišli do priameho kontaktu,“ poznamenal.

Ako ďalej uviedol, prípady osýpok na Slovensku budú hlásiť do Európskeho systému rýchleho varovania. „Množstvo epidémií osýpok v krajinách EÚ je dôkazom, že ochorenie neustále cirkuluje v populácii. Vzhľadom na pokles zaočkovanosti v SR sa nedá vylúčiť ďalší import ochorení na naše územie. V tomto prípade je potrebné neustále zdôrazňovať význam očkovania, nakoľko ide o jedinú špecifickú prevenciu tohto vysoko nákazlivého ochorenia,“ povedal Mikas.

Spomenul, že ÚVZ SR aj naďalej pozorne monitoruje epidemiologickú situáciu vo výskyte osýpok na Slovensku aj v Európe a v prípade jej zmeny okamžite prijíma všetky potrebné opatrenia. „Verejnosť pravidelne informujeme o aktuálnej epidemiologickej situácii,“ uzavrel.

Môže vás zaujímať

Mesto Žilina vyhlásilo architektonickú súťaž na revitalizáciu Bulváru