Jednou vetou

V Nitre zbierajú podpisy pod tri rôzne petície proti hazardu

Ilustračné foto

foto: pixabay.com

Kuriózna situácia sa odohráva počas druhého kola prezidentských volieb v Nitre. Priamo pred volebnými miestnosťami sa pohybujú ľudia, ktorí zbierajú podpisy pod petíciu proti hazardu v meste. Ľudia, ktorí chcú petíciu podpísať, si môžu vybrať až z troch rôznych petícií.

„Pred volebnou miestnosťou na sídlisku Chrenová stáli tri dvojice, každá s inou petíciou. Každá ma presviedčala, že práve tá ich je tá správna,“ povedala staršia pani, ktorá sa rozhodla nepodpísať žiadnu napriek tomu, že zákaz herní v meste podporuje.

Polícia objasnila envirokriminalitu v súvislosti s výstavbou D4 a R7

Petíciu Zastavme hazard v Nitre organizuje Iniciatíva Zastavme hazard, za petíciou Chceme Nitru bez hazardu stojí poslankyňa Bratislavského samosprávneho kraja Zuzana Rattajová. Tretiu petíciu Obmedzme hazard pripravila Asociácia zábavy a hier.

Organizátori petície Zastavme hazard v Nitre považujú aktivitu Chceme Nitru bez hazardu za kontra akciu bez nejasného pozadia. Druhá strana zasa tvrdí, že vyjadrenia členov petičného výboru Iniciatívy Zastavme hazard napĺňajú skutkovú podstatu trestného činu ohovárania. Spory medzi dvoma iniciatívami sa spustili počas prvého kola prezidentských volieb v Nitre v sobotu 16. marca. Pred volebnými miestnosťami zbierali zberači podpisy pod petíciu Chceme Nitru bez hazardu. Dva dni predtým počas zasadnutia nitrianskeho mestského zastupiteľstva bola spustená petícia Zastavme hazard v Nitre, medzi prvými ju podpísali primátor a mestskí poslanci.

ONLINE: Kto nahradí Andreja Kisku? Slováci si dnes volia novú hlavu štátu

Podľa člena petičného výboru Iniciatívy Zastavme hazard Matúša Libanta iniciátori petície Chceme Nitru bez hazardu nerešpektujú, že v Nitre organizujú petíciu Iniciatívy Zastavme hazard od roku 2016, ktorá má už 18.000 podpisov.

„Pani Rattajová používa platených brigádnikov. Na úspešný zber vo všetkých krajských mestách sú potrebné stovky až tisícky ľudí. Konkrétne v Bratislave sme napríklad mali 850 dobrovoľníkov a v Nitre potrebuje Iniciatíva Zastavme hazard 300 dobrovoľníkov. Odkiaľ má pani Rattajová desiatky tisíc eur na zaplatenie brigádnikov sa dá len tušiť. Zo strany KDH, za ktoré je poslankyňou v bratislavskom vyššom územnom celku, však finančné zdroje nemá,“ povedal Libant. Rattajová podľa dostupných informácií medzičasom KDH opustila.

FOTO: V obci Kúty volí množstvo Slovákov žijúcich v zahraničí

Libant zároveň poukázal na to, že brigádnikov na zbieranie podpisov pod petíciu Chceme Nitru bez hazardu hľadala cez sociálnu sieť aj Dominika Horníková, tvár spoločnosti Top Game, ktorej predmetom podnikania je prevádzkovanie zábavných hracích automatov.

Vedenie KDH sa od petície Rattajovej dištancovalo, o petícii v Nitre nebolo informované. Krajská rada KDH v Bratislave vyzvala svoju poslankyňu, aby nenarušovala akciu zbierania podpisov Iniciatívy Zastavme hazard a upozornila aj na fakt, že podpisy zbiera na neplatný hárok. Následne Rattajová 26. marca vystúpila z KDH.

FOTO: V obci Príkra volia hlavu štátu v dome starostu

Zuzana Rattajová tvrdí, že podpisy pod petíciu začala zbierať v decembri 2018, tri mesiace pred tým, ako začala zbierať podpisy pod svoju petíciu druhá strana. Advokát Iniciatívy Zastavme hazard Anton Chromík tvrdí, že konkurenčná iniciatíva používa po 1. marci 2019 neplatný petičný hárok, ktorý nemôže byť použitý podľa nového zákona č. 30/2019 o hazardných hrách.

„Prechodné ustanovenie nového zákona umožňuje použitie podpisov na starom petičnom hárku podľa starého zákona, len ak boli zhromaždené pred 1. marcom tohto roka,“ povedal Chromík. „Našu petíciu sme začali zbierať ešte pred platnosťou novely zákona o hazardných hrách. Zákonodarca myslel aj na takýto stav, a tak po prvom marci zbierame podpisy s pôvodným hárkom podľa nového zákona a vďaka prechodným ustanoveniam platia aj podpisy spred 1. marca,“ tvrdí Rattajová.

Môže vás zaujímať

Mesto Žilina vyhlásilo architektonickú súťaž na revitalizáciu Bulváru