Jednou vetou

FOTO: Husté sneženie komplikuje dopravu na západnom a strednom Slovensku

Zima dala opäť o sebe vedieť a poriadne zaúradovala

autorská koláž hlavne.sk, Shutterstock

Horské priechody Šturec a Donovaly sú pre nákladnú dopravu uzavreté. Kamióny neprejdú ani cez úsek cesty I/51 Hontianske Nemce - Tlstý Vrch - Žemberovce a cestu II/531 v okrese Revúca. O dopravných komplikáciách, ktoré spôsobuje na Slovensku husté sneženie, informuje Slovenská správa ciest.

aktualizované: 20.50

„Dohľadnosť do 100 m pre silné sneženia je na diaľniciach a rýchlostných cestách na západnom a strednom Slovensku,“ dodávajú cestári na webe zjazdnost.sk.

Začiatok týždňa sa bude niesť v znamení snehových prehánok

Informujú tiež, že vplyvom silného vetra sa na otvorených úsekoch ciest v obvode Nižná Šebastová, Záborské a v okolí Trstenej tvoria snehové jazyky a záveje. So snežením, pri ktorom môže na strednom a severnom Slovensku napadnúť až 35 cm snehu, je podľa Slovenského hydrometeorologického ústavu potrebné rátať do pondelkového podvečera.

V súvislosti s nepriaznivou poveternostnou situáciou sú v plnej permanencii aj hasiči. „Počas posledných piatich hodín pomáhali už pri 29 dopravných nehodách, ktoré vznikli v dôsledku silného sneženia,“ informovala Zuzana Farkasová z Prezídia Hasičského a záchranného zboru. „Najčastejšie zasahovali v Banskobystrickom a Žilinskom kraji,“ doplnila.

Náročné to bolo od rána aj na diaľnici v Bratislave. „Súvislá kolóna sa tvorila od Zlatých Pieskov po Prístavný most, zdržanie vodiči hlásili okolo 20 minút. Na vjazde do BA po D2 zo Stupavy sa premávka postupne rozbiehala. Zvýšenú opatrnosť radíme vodičom v Tuneli Sitina v smere do Petržalky, ale aj von z Bratislavy,“ informoval redakciu hlavne.sk Ľuboš Kasala zo Zelenej Vlny RTVS 0800 900 800. Pred jazdou odporúčajú vodičom čerpať najaktuálnejšie informácie na Twitteri alebo v mobilnej aplikácii (vyskúšajte tu).

B. Bystrica: Intenzívne sneženie neustáva, nasadené sú všetky mechanizmy a ľudia

Od skorých ranných hodín je pre intenzívne husté sneženie v uliciach Banskej Bystrice, na cestách a peších komunikáciách, kde mesto zabezpečuje zimnú údržbu, 22 mechanizmov a takmer 60 ľudí. TASR o tom v pondelok informovala Dominika Smoleňová z banskobystrického magistrátu.

Chodci v meste pod Urpínom sa ešte okolo obeda vo vnútroblokoch na sídliskách brodili 20 až 25-centimetrovou vrstvou snehu a stále výdatne sneží. Vozovky sú zjazdné, vodiči jazdia po utlačenej vrstve snehu. Mesto žiada občanov o trpezlivosť a vyzýva, aby radšej využívali prostriedky MHD. Nie je totiž možné súbežne zabezpečiť na území celého mesta bezproblémový stav vozoviek.

„Vychádzajúc z plánu zimnej údržby sa postupuje podľa poradia dôležitosti. Ako prvé sa čistia tepnové a spojovacie komunikácie s MHD, prístupové cesty k zdravotníckym zariadeniam, výjazdové trasy hasičských vozidiel a hlavné chodníky. Nasledujú prístupové a obslužné komunikácie, ktoré majú význam pre zásobovanie, dopravu z priemyselných závodov a podobne. Medzi poslednými sú cesty, ktoré majú význam prevažne len pre dopravu súkromnými dopravnými prostriedkami,“ uviedla Smoleňová.

Na zabezpečení zjazdnosti a schodnosti miestnych komunikácií sa podieľajú zazmluvnené spoločnosti, ako aj mestská spoločnosť Záhradnícke a rekreačné služby mesta. Okrem týchto subjektov so zimnou údržbou pomáha Podnik medzitrhu práce a verejnoprospešní pracovníci.

„Od utorka (29.1.) bude odpratávať sneh v okolí časti mesta – Kráľová aj 10 až 15 väzňov. Spolupracujú i samotní občania, ktorým mesto doručilo k dnešnému dňu zhruba dve tony posypovej soli na spriechodnenie peších komunikácií v blízkosti bytových domov. Rozvoz posypovej soli poskytujeme naďalej na základe požiadaviek občanov,“ dodala Smoleňová.

Kontaktnou osobou pre dodanie posypovej soli je pracovník mesta Ivan Zehnal, dostupný na adrese: ivan.zehnal@banskabystrica.sk.

Na cestách v Nitre sa tvoria kolóny, linky mestskej a prímestskej dopravy meškajú

Husté sneženie komplikuje v pondelok dopravu v Nitre a okolí, kde sa na cestách tvoria kolóny. Podľa informácie vedenia spoločnosti Arriva Nitra, ktorá zabezpečuje mestskú hromadnú dopravu v meste pod Zoborom, mešká väčšia časť mestských a prímestských liniek.

Jednotlivé spoje meškajú v priemere 20 a viac minút, v niektorých prípadoch však meškanie prekročilo hodinu, upozorňuje dopravná spoločnosť. „Aktuálne neobsluhujeme zastávku Prameň na linke 11, ostatné linky premávajú po celej trase,“ informuje Arriva.

Premávku komplikuje znížená dohľadnosť, snehové jazyky i poľadovica

Na cestách v Galante a okolí je poľadovica. So zníženou dohľadnosťou zasa musia šoféri rátať vo viacerých lokalitách západného a stredného Slovenska. Informuje o tom Slovenská správa ciest (SSC) na svojom webe www.zjazdnost.sk. Nižšie aj foto od vás:

„Dohľadnosť do 50 metrov sa je v okolí lokality Šturec, do 100 metrov v okrese Čadca a v okolí Bratislavy, na diaľnici D2 Bratislava – Závod, na diaľnici D1 Bratislava – Zeleneč, taktiež v okolí lokalít Trenčín, Púchov, Sverepec, Banská Bystrica, Hronský Beňadik a Žarnovica,“ spresňujú cestári.

Varujú tiež pred snehovými jazykmi a závejmi, ktoré sa v dôsledku silného vetra vytvárajú na otvorených úsekoch ciest v okolí Nižnej Šebastovej, Záborského a Trstenej.

Bratislave hrozí obrovský kolaps. Na tieto cesty radšej zabudnite

Z horských priechodov Šturec, Donovaly a Kremnické Bane hlásia husté sneženie, úseky sú preto uzavreté pre kamióny. Podľa SSC je so snehovou pokrývkou potrebné rátať na väčšine ciest Slovenska.

Na sneženie v regiónoch západného a stredného Slovenska upozorňuje aj Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ). Na juhozápade krajiny môže do pondelkového popoludnia napadnúť do 15 centimetrov snehu, v lokalitách severozápadného a stredného Slovenska to môže byť do podvečera až 30 centimetrov, informujú meteorológovia v rámci výstrahy prvého stupňa.

Meteorologické výstrahy na pondelok 28. januára 2019. Foto: SHMU

Situácia na cestách v Prešovskom kraji je zatiaľ pokojná

Cesty na území Prešovského kraja sú momentálne zjazdné, na niektorých miestach sneží, zatiaľ však problémy cestári nehlásia. Dispečer Správy a údržby ciest Prešovského samosprávneho kraja Jaroslav Štofko informoval, že cesty prvej triedy sú prevažne mokré, na cestách druhej a tretej triedy sa môže vo vyšších polohách nachádzať kašovitá alebo utlačená vrstva posypaného snehu maximálne do troch centimetrov.

„Všetko je v našom kraji zatiaľ v poriadku a nie je to zďaleka také komplikované ako v iných častiach Slovenska. Trochu nám fúka v oblasti Kežmarku, tvoria sa tam snehové jazyky a záveje, všetko je ale zjazdné bez problémov,“ zhodnotil situáciu Štofko. Dodal, že hustejšie sneženie na východe očakávajú v popoludňajších hodinách, kedy sa situácia na cestách môže zhoršiť.

Problémy zatiaľ nie sú hlásené ani na horských priechodoch. Čerstvý, prípadne kašovitý sneh do dvoch centimetrov je na Podspádoch a Pustom poli, ale aj na cestách vo Vysokých Tatrách. Utlačená a posypaná vrstva snehu do piatich centimetrov je na horských priechodoch Magura a Stráňany.

Za uplynulých 24 hodín cestári v kraji prepluhovali takmer 2200 kilometrov ciest, inertným materiálom posypali približne 700 kilometrov a chemicky upravili ďalších zhruba 2000 kilometrov ciest. V teréne bolo 78 mechanizmov, ktoré zasahovali najmä v okresoch Bardejov, Humenné, Poprad, Prešov, Stará Ľubovňa, Svidník a Vranov nad Topľou.

Galéria (kliknite na miniatúry)

MHD v Bratislave začala premávať podľa grafikonu, prímestské linky meškajú

Kým v premávke bratislavskej MHD sa situácia od rána postupne stabilizuje, prímestské autobusové linky výrazne meškajú. Potvrdili hovorcovia dopravcov. „Vozidlá MHD začali postupne jazdiť podľa platných cestovných poriadkov,“ informovala hovorkyňa Dopravného podniku Bratislava (DPB) Adriana Volfová.

Prímestské autobusové linky, naopak, pre zlé podmienky na cestách zaznamenávajú výrazné, až dvojhodinové meškania. „Situácia je veľmi komplikovaná zo všetkých smerov,“ povedala o linkách smerujúcich do hlavného mesta zo Záhoria, okolia Pezinka i Senca hovorkyňa Slovak Lines Eva Vozárová.

Pre nepriaznivé poveternostné podmienky môžu meškať aj vlaky vychádzajúce z bratislavských vlakových staníc, informuje o tom Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) na Twitteri.

Na bratislavskom letisku počasie zatiaľ nespôsobuje žiadnu mimoriadnu situáciu. „Vzhľadom na aktuálne poveternostné podmienky môžu mať niektoré lety na prílete a odlete mierne meškanie, no viac-menej platia naplánované časy,“ informovala hovorkyňa Letiska M. R. Štefánika – Airport Bratislava Veronika Ševčíková.

GALÉRIA – kliknite na miniatúry:

V Novohrade a Gemeri je po nočnom snežení na väčšine ciest sneh

Po nočnom snežení v regiónoch Novohrad a Gemer zostal na väčšine ciest v okresoch Lučenec, Rimavská Sobota, Revúca a Rožňava čerstvý sneh v hrúbke jedného až troch centimetrov. Informuje o tom Slovenská správa ciest (SSC) prostredníctvom svojej internetovej stránky zjazdnost.sk.

Mráz v noci krásne čaroval: Môžeme sa tešiť aj na ďalšie dni?

Čerstvý sneh hrubý jeden centimeter sa podľa cestárov nachádza miestami aj na hlavnom južnom ťahu, teda na ceste I/16 v úseku od Lučenca po Brzotín v Rožňavskom okrese. Rovnaké snehové podmienky sú aj v úsekoch rýchlostnej cesty R2 Ožďany – Babin Most v Rimavskosobotskom okrese a Figa – Tornaľa v Revúckom okrese.

Na snímke skoré ranné sneženie na sídlisku KVP v Košiciach 28. januára 2019. | foto: TASR

Najlepšie lyžiarske rezorty doma i v Európe! Tu si užijete lyžovačku snov!

S dvojcentimetrovou čerstvou snehovou vrstvou musia vodiči rátať na horskom priechode Soroška pri Rožňave. Čerstvý sneh s hrúbkou jeden centimeter je na horských priechodoch Chorepa nad Klenovcom a Zbojská nad Tisovcom v okrese Rimavská Sobota.

Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) vydal pre obidva regióny výstrahu prvého stupňa pred snežením, ktorá potrvá do 18.00 h. Meteorológovia očakávajú na niektorých miestach sneženie, pri ktorom môže napadnúť 20 až 30 centimetrov nového snehu.

V súvislosti s hustým snežením zasahovalo takmer 100 hasičov

Za ostatných sedem hodín zasahovalo v súvislosti s nepriaznivou poveternostnou situáciou takmer 100 hasičov pri 39 udalostiach, ktoré vznikli v dôsledku silného sneženia. Informovala Katarína Križanová z Prezídia Hasičského a záchranného zboru (HaZZ). Najčastejšie hasiči pomáhali pri dopravných nehodách.

Situácia je naďalej najvážnejšia v Banskobystrickom kraji, kde bolo vyslaných 42 príslušníkov k 12 udalostiam,“ priblížila Križanová. V Žilinskom kraji zasahovali hasiči šesťkrát. V Bratislavskom, Trnavskom a Nitrianskom kraji boli doposiaľ vyslaní k piatim udalostiam, ktoré vznikli v súvislosti s nepriaznivým počasím.

Cesty na Liptove a Orave sú po snežení zjazdné

Cesty v regiónoch Liptov a Orava sú po pondelkovom snežení zjazdné. Vodiči počas dňa hlásili viacero dopravných nehôd, najmä na Orave. „Snežiť začalo pred šiestou ráno, trvalo to až doteraz. Padal mokrý a ťažký sneh. Cesty však máme prejazdné a zväčša mokré,“ povedal riaditeľ oravského závodu Správy ciest Žilinského samosprávneho kraja (SC ŽSK) Jozef Oršuliak.

Podľa povereného riaditeľa liptovského závodu SC ŽSK Jána Omastu v Liptovskom Mikuláši momentálne prší. „V Jasnej v pondelok padal veľmi hustý a mokrý sneh, takže sme tam mali frmol. Dosť husto snežilo aj v Ružomberku a okolí, či na Čertovici. Všetky cesty sú zjazdné, zatiaľ všetko zvládame a stíhame,“ uviedol. Slovenská správa ciest (SSR) na svojom webe zjazdnost.sk. upozorňuje, že v niektorých úsekoch ciest na Orave a Liptove sa nachádza vrstva kašovitého či utlačeného snehu.

Tuhá zima i vysoká snehová pokrývka nútia kamzíkov migrovať nižšie

V popoludňajších hodinách sa situácia v Nitre stabilizovala

Situácia na cestách v Nitre a okolí sa v popoludňajších hodinách stabilizovala. Linky mestskej a prímestskej hromadnej dopravy už premávajú podľa cestovných poriadkov, obsluhovaná je aj zastávka Prameň na linke č. 11, informovala spoločnosť Arriva Nitra, ktorá zabezpečuje mestskú a prímestskú dopravu v Nitre.

V ranných hodinách sa z dôvodu hustého sneženia v meste a jeho okolí tvorili na cestách kolóny. Viaceré linky nabrali už pred ôsmou hodinou výrazné meškania, ktoré v niekoľkých prípadoch dosahovali až jednu hodinu. Z dôvodu nezjazdnosti komunikácie bola dočasne pozastavená obsluha zastávky Prameň.

SHMÚ Upozorňuje pred výskytom poľadovice na celom území Slovenska

Horský priechod Vernár je uzavretý pre vozidlá nad desať metrov

Horský priechod Vernár na ceste I/66 je uzavretý pre vozidlá nad desať metrov, podobne je to aj na ceste II/531 Tisovec – Muránska Huta v okrese Revúca. Vodiči by si mali dať pozor na poľadovicu na cestách II/503 Šamorín – Hurbanova Ves, II/510 Janíky – Jelka a na cestách III. tried v obvode Šamorín. Informuje o tom Slovenská správa ciest (SSC) na svojom webe zjazdnost.sk. Vplyvom silného vetra sa na otvorených úsekoch ciest v lokalitách Bajerovce a Pusté Pole tvoria snehové jazyky.

Môže vás zaujímať

Mesto Žilina vyhlásilo architektonickú súťaž na revitalizáciu Bulváru