Jednou vetou

V obci Koválovec spojili komunálne voľby s referendom

Vstup do hlasovacej miestnosti v najmenšej obci skalického okresu, kde sa súčasne s voľbami do orgánov samospráv obcí 2018 koná aj miestne referendum. Koválovec, 10. novembra 2018

foto: TASR – Martin Palkovič

Najmenšia obec v okrese Skalica Koválovec spojila komunálne voľby s miestnym referendom, ktoré inicioval staronový starosta obce Patrik Renováček.

Renováček, ktorý bol jediným kandidátom na starostu, sa rozhodol vypísať referendum s 11 otázkami. „V parlamente politické strany naznačujú snahu o to, aby sa menším obciam uberali kompetencie. Chceli sme sa proti tomu začať brániť skôr ako bude neskoro. Prvých päť otázok sa venuje práve tomuto okruhu,“ uviedol starosta obce.

Starosta Štrby je rekordérom, vo funkcii bude desiate volebné obdobie

V referende boli aj otázky, týkajúce sa priamo obce. „Keď už som referendum vypísal, chcel som sa v ňom spýtať občanov aj na ďalšie problémy, ktoré úzko súvisia s obcou. Keď som nastupoval do svojej funkcie, jednou z priorít bolo otvorenie obchodu v obci. To sa nám podarilo, ale obchod sa pohybuje na hranici ziskovosti. Aj toto bola jedna z otázok, či sa má aj napriek tomu obchod v obci zachovať. Keďže kandidujem ako jediný kandidát, pýtal som sa aj na to, či sú spokojní s tým, ako vediem obec, výstavbou v obci, ako by sa postavili k výstavbe vodovodu a podobne,“ doplnil Renováček.

V miestnom referende hlasovalo 75 voličov, z čoho 73 hlasov bolo platných. Účasť v referende tak dosiahla 66,4 percenta. V referende sa občania vyjadrili za zachovanie doterajších kompetencií obce v takom rozsahu, ako je to v súčasnosti. V poslednej otázke podporili aj to, že ak by nemal kto prevádzkovať miestny hostinec, má sa o to postarať obec.

Môže vás zaujímať

Mesto Žilina vyhlásilo architektonickú súťaž na revitalizáciu Bulváru