V okrese Trebišov pribúdajú prípady osýpok

Hlavný hygienik SR Ján Mikas

foto: TASR

Epidémia osýpok v okresoch Michalovce a Sobrance je na ústupe, nárast ochorení však Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR aktuálne zaznamenal v okrese Trebišov. Informoval o tom v stredu hlavný hygienik SR Ján Mikas.

Ochorenia na osýpky začali v Trebišovskom okrese pribúdať od začiatku septembra 2018, pričom s veľkou pravdepodobnosťou boli zavlečené z okresu Michalovce. „Regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ) so sídlom v Trebišove doteraz zaznamenal 19 prípadov ochorení na osýpky – 18 prípadov v meste Sečovce a jeden prípad v obci Hrčeľ, z toho 12 je laboratórne potvrdených a sedem pravdepodobných. Väčšina ochorení je zaznamenaná u detí do jedného roka života, ktoré ešte nedosiahli potrebný vek na povinné očkovanie proti tomuto ochoreniu,“ uviedol Mikas. Prípady osýpok začali v okrese výraznejšie pribúdať v októbri.

V Európe došlo za prvý polrok 2018 k veľkému nárastu nakazených osýpkami

V ohnisku nákazy boli podľa hlavného hygienika okamžite zabezpečené potiepidemické opatrenia. RÚVZ v Trebišove ihneď vykonal epidemiologické vyšetrenie, identifikoval podozrivých z nákazy a každému bezodkladne doručil písomnú informáciu a odoslanie na lekársky dohľad. „Individuálnymi rozhodnutiami nariadil protiepidemické opatrenia pre vyše 400 osôb,“ konštatoval Mikas.

Rozhodnutiami vydanými verejnou vyhláškou boli nariadené protiepidemické opatrenia vzťahujúce sa na najviac exponovanú komunitu – pre obyvateľov ulice Nová v Sečovciach. Opatrenia boli zamerané okrem iného na vyhľadanie chorých na osýpky a očkovanie vnímavých osôb (nezaočkovaná alebo nedostatočne očkovaná populácia či populácia, ktorá neprekonala osýpky).

Najvyšší čas dať sa zaočkovať proti chrípke: Takto to funguje!

„RÚVZ so sídlom v Trebišove nariadil aj opatrenia pre exponované školské kolektívy na Novej ulici v Sečovciach. Ide o priebežnú dezinfekciu prostredia, zákaz organizovania a zúčastňovania sa na podujatiach, zákaz prijímania vnímavých detí do školských a predškolských kolektívov,“ doplnil hlavný hygienik.

Epidémia osýpok v okresoch Michalovce a Sobrance, naopak, výrazne ustupuje. Za viac ako 20 dní tam nepribudol nový prípad ochorenia. Ak v týchto dňoch neochorie nikto z ľudí, ktorí boli v kontakte s posledným chorým na osýpky, epidémiu možno podľa Mikasa považovať za ukončenú. Od začiatku mája bolo v uvedených okresoch evidovaných 446 prípadov osýpok, z toho 428 v okrese Michalovce a 18 v okrese Sobrance. V súvislosti s verejnými vyhláškami lekári zaočkovali 6076 ľudí, z toho 4648 detí. Osýpky sa začali šíriť začiatkom mája v obci Drahňov. Išlo o tri prípady ochorenia, ktoré boli importované z Veľkej Británie.

Môže vás zaujímať

Pri rozsiahlom požiari lesa v Kravanoch zasahujú desiatky hasičov