Jednou vetou

V ovzduší dominoval peľ topoľa a jelše, v ďalších dňoch to bude breza

Ilustračné foto

pixabay.com

Peľ topoľa, jelše a drevín z čeľadí cyprusovité-tisovité dominoval v aktuálnom týždni v ovzduší nad Slovenskom. Informovala o tom Janka Lafférsová z oddelenia lekárskej mikrobiológie Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Banskej Bystrici, pod ktoré spadá aj koordinácia peľovej informačnej služby v SR.

„Okrem uvedených druhov sa v ovzduší vyskytoval ešte peľ brestu, duba, vŕby, javora a na monitorovacích staniciach v Banskej Bystrici, Bratislave a Žiline sme zachytili už prvé peľové zrná brezy – najsilnejšieho alergénu najbližších týždňov,“ konštatovala Lafférsová.

Hlavné mesto bude investovať. Na toto pôjdu milióny!

K prognózam na tieto a nasledujúce dni uviedla, že peľová sezóna liesky a jelše sa končí. Ich peľ sa môže v alergologicky významných koncentráciách vyskytovať už len na strednom a severnom Slovensku, kde sú jeho zdrojom liesky a jelše z horských strání a dolín s vysokou snehovou pokrývkou.

„Denné koncentrácie peľu drevín z čeľadí cyprusovitých-tisovitých a peľu topoľa budú narastať už len na strednom, severnom a východnom Slovensku. Denné koncentrácie peľu jaseňa i duba sa zvýšia aj v chladnejších oblastiach Slovenska, peľu ďalšieho silného alergénu – brezy, budú za slnečných a veterných dní narastať na celom území Slovenska,“ dodala.

Môže vás zaujímať

Mesto Žilina vyhlásilo architektonickú súťaž na revitalizáciu Bulváru