Jednou vetou

V Piešťanoch chce seniorom pomáhať takmer 60 dobrovoľníkov

Ilustračné foto

pixabay

Primátor Peter Jančovič vyzýva seniorov, ktorým môže pomôcť rodina, priatelia alebo susedia, aby využil prednostne tieto možnosti.

Mesto Piešťany bude zabezpečovať nákupy pre seniorov prostredníctvom dobrovoľníkov. Na výzvu radnice zareagovalo 59 dobrovoľníkov, vrátane ľudí zo Slovenského Červeného kríža. Podľa primátora Petra Jančoviča začnú seniorom pomáhať hneď po podpise dobrovoľníckych zmlúv a overení ich anamnézy.

Mestá a obce vyzvala na zabezpečenie tejto služby vláda. Ide o jedno z viacerých opatrení, ktoré má chrániť seniorov pred možnosťou nákazy koronavírusom.

Napriek ochote dobrovoľníkov pomáhať iným vyzýva Jančovič seniorov, ktorým má kto pomôcť, aby využili v prvom rade tieto možnosti. „Ak môže nakúpiť rodina, priatelia alebo susedia, nech to urobia,“ povedal primátor.

Dodal, že dobrovoľníci budú zabezpečovať len nákup základných potravín, donášku liekov, prípadne obedov. Systém nákupov by mal byť organizovaný tak, aby sa fyzický kontakt dobrovoľníkov so seniormi minimalizoval.

Piešťany majú približne 28-tisíc obyvateľov, až 7 000 z nich je v seniorskom veku a viac ako 1 300 vo veku nad 80 rokov.

V Trnave ešte pred výzvou vlády začali starším a odkázaným ľuďom ponúkať pomoc členovia františkánskej rehole, postupne sa pridala aj radnica a dobrovoľníci z rôznych zoskupení. V menších dedinách organizujú nákupy obecné úrady, s donáškou vo viacerých prípadoch tiež pomáhajú dobrovoľníci.

Môže vás zaujímať

PEZINOK: Vodičovi zakázali jazdu, o chvíľu ho stretli znovu