Jednou vetou

V Prešove potvrdili Kobulnickému 15 rokov za vraždu mladej Mišky

Senát Krajského súdu v Prešove na štvrtkovom hlavnom pojednávaní zamietol odvolanie obžalovaného Róberta Kobulnického proti rozsudku Okresného súdu v Prešove a potvrdil mu 15-ročný trest odňatia slobody za obzvlášť závažný čin vraždy 20-ročnej Mišky z Kechneca.

Rozsudok považoval za primeraný a zákonný. Ani jedna zo zainteresovaných strán nežiadala ďalšie dokazovanie. Rozsudok jeho vyhlásením nadobudol právoplatnosť.

Obžalovaný sa odvolal po vyhlásení prvostupňového rozsudku iba proti výroku o treste, žiadal jeho zníženie pod dolnú hranicu zákonom stanovenej trestnej sadzby. Vinu na vražde 20-ročnej Mišky priznal až pod ťarchou dôkazov.

Súd oslobodil výtvarníka Kalmusa v kauze osekávania symbolov komunizmu

Obhajca vo štvrtok pred senátom odvolacieho súdu povedal, že jeho klient konal vo veľkej miere na základe správania sa obete, ktorá ho k agresívnemu konaniu vyprovokovala. Nemal v úmysle jej poškodiť. Kobulnický prehlásil, že ľutuje, čo vykonal a ospravedlňuje sa všetkým pozostalým. Zníženie trestu žiada preto, že po odpykaní trestu sa chce riadne zamestnať, prípadne si založiť aj rodinu.

Podľa vyjadrenia prokurátorky z dokazovania nevyplýva žiadna mimoriadna okolnosť, ktorá by dávala dôvod na zníženie trestu pod hranicu trestnej sadzby. Výšku trestu považuje za primeranú. „Na základe konania obžalovaného prišla o život mladá, ani nie 20-ročná žena, jej smrť sa nedá zvrátiť,“ povedala.

Predsedníčka senátu pri vynesení rozsudku konkretizovala, že obžalovaný svojej obeti vybil štyri zuby, škrtil ju päť až sedem minút a zlomil jej v krku jazylku. Obeť bola v takom stupni opitosti, že sa nedokázala brániť. Páchateľ mal iba mierne vypité, bol od nej o viac ako desať rokov starší a mal tým aj viac životných skúseností. „Krajský súd považuje 15 rokov za mierny trest, ale nemôže ho zvýšiť. Mierny hlavne v tom, že bol zaradený do výkonu trestu so stredným stupňom stráženia,“ doplnila sudkyňa.

Začal sa súdny proces s poslancom ĽSNS Mizíkom obžalovaným z extrémizmu

Na pojednávaní sa zúčastnili aj rodičia nebohej. Otec prehlásil, že podľa nich trest nie je dostačujúci. Dcéra mala ťažký stupeň opitosti a nevedela, čo sa deje. Mala záujem iba ísť odtiaľ preč.

K vražde došlo 28. februára 2017 v čase medzi 2. a 6. h v dome v Abramovciach v okrese Prešov, kde žil obžalovaný. Dievčina sa s ním a ešte jedným mužom náhodne zoznámila v obchodnom dome v Prešove a išli sa zabaviť. Neskôr ostali v dome sami. Po spoločnom popíjaní a sexe ju obžalovaný zbil a zahrdúsil. Nahé telo nebohej odvliekol do susednej kôlne a zamaskoval ho drevenou doskou. Viac ako dva mesiace bola mladá žena považovaná za nezvestnú. Jej mŕtvolu v rozklade našiel náhodne sused, ktorý hľadal v okolí drevo.

Obžalovaný je rozvedený, bol už raz odsúdený za neplatenie výživného. Pracoval ako výčapník v Prešove. Podľa sexuologičky netrpí duševnou poruchou ani sexuálnou deviáciou. Vo vyšetrovacej väzbe si odsedel približne rok.

Môže vás zaujímať

Mesto Žilina vyhlásilo architektonickú súťaž na revitalizáciu Bulváru