Jednou vetou

V Prešove pribudlo viac ako 1400 nových parkovacích miest

Ilustračné foto

Foto: TASR

V Prešove pribudlo v posledných rokoch viac ako 1400 nových parkovacích miest. Budovanie v niektorých lokalitách radnica pozastavila, vzala totiž na vedomie petície, v ktorých Prešovčania vyjadrili svoj nesúhlas. V rozširovaní parkovacích miest chce mesto pokračovať aj v budúcom roku a dostať sa cez úroveň 2000. TASR o tom informoval hovorca mesta Prešov Vladimír Tomek.

 „Mesto Prešov sa intenzívne pripravuje na spustenie regulovaného systému parkovania. Cieľom je zastaviť chaos na parkoviskách a vytvoriť dostatočné množstvo parkovacích miest na sídliskách, aby ľudia nemuseli nechávať svoje autá odstavené na chodníkoch alebo trávnatých plochách. Potrebou zavedenia novej parkovacej politiky sa mesto začalo intenzívnejšie zaoberať pred štyrmi rokmi. Radnica už vtedy Prešovčanov uistila, že prvým krokom bude výstavba nových parkovísk a tento sľub sa mestu darí úspešne napĺňať. Od roku 2015 do roku 2019 v Prešove pribudlo 1417 nových parkovacích miest,“ uviedol Tomek.

V súčasnosti by mesto mohlo mať podľa jeho slov viac ako 1500 novovybudovaných parkovacích miest. Pri realizácii nových parkovísk a parkovacích plôch sa však radnica snaží zohľadniť požiadavky všetkých obyvateľov, a preto vzala na vedomie petície, v ktorých Prešovčania vyjadrili nesúhlas s niektorými investičnými zámermi.

Cena oboch parkovacích kariet v Starom Meste sa zjednotí na 39 eur

„Konkrétne bola pozastavená príprava na rozšírenie parkovacích plôch na ulici Šrobárova, a taktiež parkovacích plôch na uliciach Smreková a Federátov s prepojením na Višňovú ulicu. Nerealizuje sa ani úprava parkovacej plochy na ulici Sedliackeho povstania. V uvedených lokalitách mohlo vzniknúť viac ako 120 nových parkovacích miest,“ doplnil Tomek.

V budovaní nových parkovísk plánuje mesto Prešov pokračovať aj v roku 2020 s cieľom dostať sa cez úroveň 2000 nových parkovacích miest.

„Spustenie regulovaného systému parkovania je naplánované na 1. júla 2020 v širšom centre mesta a na okolitých uliciach, ktoré sú najviac zaťažené parkovaním návštevníkov. Zavedenie spoplatneného systému parkovania v jednotlivých zónach však podlieha schváleniu v mestskom zastupiteľstve, vrátane schválenia prevádzkového poriadku parkovísk,“ vysvetlil Tomek.

Zavádzanie regulovaného parkovania na prvých sídliskách v meste Prešov príde na rad v roku 2021. V jednotlivých mestských častiach však bude systém zavádzaný postupne, v závislosti od pripravenosti parkovacích plôch v jednotlivých lokalitách. Cieľom mesta je garantovať každej prešovskej rodine minimálne jedno parkovacie miesto.

Môže vás zaujímať

Letnú dovolenku plánuje zhruba 40 percent Slovákov, dve tretiny z nich chcú oddychovať doma