V priebehu popoludnia na Slovensku výrazne zosilnel vietor, meteorológovia vydali výstrahy

Ilustračná foto

Foto: pixabay.com

V priebehu nedeľného popoludnia na Slovensku výrazne zosilnel vietor. Informuje o tom Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) na sociálnej sieti.

„Ako sme už v predošlých príspevkoch avizovali, na území Slovenska bude v nasledujúcich hodinách situáciu komplikovať predovšetkým vietor. Ten už v nedeľu popoludní dosiahol na hrebeňoch hôr vo vysokých polohách silu silnej víchrice,“ uvádzajú meteorológovia.

Na stanici na Chopku priemerná 10-minútová rýchlosť vetra dosiahla až 25 m/s, teda takmer 90 km/h. „Nárazy vetra tam dosahujú rýchlosť takmer 38 m/s, čo predstavuje 140 km/h,“ spresňuje SHMÚ.

>> Foto: Blízko cesty v Demänovskej doline sa tvorí ľadopád, obdivujú ho domáci i turisti >>

Podobné nárazy vetra meteorológovia zaznamenali už aj na Lomnickom štíte. Z nižších polôh bol najvyšší náraz vetra nameraný zatiaľ na stanici v Liesku.

SHMÚ pripomína, že v noci na pondelok (11.12.), v pondelok cez deň a ešte aj v noci na utorok (12.12.) bude naďalej silno veterno. Vydali v tejto súvislosti výstrahy 1. stupňa pre veľkú časť územia Slovenska, pre horské oblasti Oravy, Liptova, Spiša a Horehronia dokonca výstrahu 2. stupňa. Rýchlosť vetra by tu mohla v nárazoch dosiahnuť 135-150 km/h.

Môže vás zaujímať

Poslanci schválili finančný dar 10.000 eur pre mesto Prešov