Jednou vetou

V Priepasnom položili vence k pamätníku Štefánika

Trenčiansky župan Jaroslav Baška označil vo svojom príhovore Štefánika za svoj vzor.

Foto: SITA

Slovensko by podľa trenčianskeho župana Jaroslava Bašku bolo lepšou krajinou, ak by bol genrál Štefánik vzorom pre viacerých ľudí

Položením vencov k pamätníku Milana Rastislava Štefánika v Priepasnom v okrese Myjava si dnes pripomenuli 140. výročie narodenia tejto významnej osobnosti novodobých slovenských dejín predseda Trenčianskeho samosprávneho kraja Jaroslav Baška, predstavitelia cirkví, primátori, starostovia a obyvatelia okolitých obcí.

Trenčiansky župan Jaroslav Baška označil vo svojom príhovore Štefánika za svoj vzor. „Bol to človek húževnatý, ctižiadostivý a vždy išiel za svojím cieľom. Podľa mňa by mal byť vzorom pre viacerých ľudí na Slovensku a krajina by bola potom lepšia, a aj ľudia by boli k sebe lepší,“ povedal Baška. Vyzdvihol zásluhy rodáka spod Bradla pri vzniku Československej republiky, vďaka ktorej mohli neskôr Slováci dosiahnuť svoju samostatnosť. Baška tiež pripomenul, že Śtefánik mal na splnenie svojich cieľov krátky čas, keďže sa dožil len 39 rokov.

Pamätník Milana Rastislava Štefánika v tvare pyramídy v Priepasnom odhalili v roku 1999 pri príležitosti 80. výročia od tragickej smrti generála Štefánika. Postavený je zo spišského travertínu, ktorý bol pôvodne použitý pri stavbe Mohyly Milana Rastislava Štefánika na Bradle. Obec sa k Štefánikovi hlási rovnako ako jeho rodná obec Košariská. Starosta Priepasného Peter Czere vysvetlil, že je to nielen pre spoločnú minulosť viacerých obcí v kopaničiarskom kraji. Aj Mohyla M. R. Štefánika na Bradle stojí sčasti v katastri obce Priepasné.

Oslavy 140. výročia narodenia generála Štefánika pokračujú viacerými podujatiami v Košariskách.

Milan Rastislav Štefánik sa narodil 21. júla 1880 v Košariskách, zomrel po tragickom páde lietadla 4. mája 1919 v Ivane pri Dunaji pri Bratislave.

Môže vás zaujímať

Mesto Žilina vyhlásilo architektonickú súťaž na revitalizáciu Bulváru