Jednou vetou

V Primaciálnom paláci sa predstavia mimoriadne nadané deti

Primaciálny palác

TASR

Mimoriadne talentované deti Anna Ponomareva, Teo Gertler a Ryan Martin Bradshaw vystúpia s orchestrom v nedeľu v Primaciálnom paláci v Bratislave. Druhý ročník medzinárodnej prehliadky Tlieskame vám! sa koná pod záštitou primátora hlavného mesta SR Matúša Valla a predsedu Bratislavského samosprávneho kraja Juraja Drobu. Prehliadka sa začne o 11.00 h.

Bratislava nemá žiadne konkrétne výhody z toho, že je hlavným mestom SR

„Cieľom projektu je vyzdvihnúť mimoriadne talentované deti v našom meste a referovať tak o kultúrnosti mesta a jeho prístupe k umeleckému vzdelaniu,“ povedala riaditeľka Základnej umeleckej školy Ľudovíta Rajtera v Bratislave Erika Fáberová, ktorá prehliadku organizuje.

Spolu s orchestrom sa predstaví 12-ročná flautistka Anna Ponomareva. Je laureátkou a víťazkou mnohých medzinárodných súťaží. Hru na flaute študuje na katedre dychových nástrojov na Špeciálnej hudobnej škole vo Voroneži v Rusku, ako priblížila Fáberová.

V roku 2018 jej mesto Voronež udelilo Cenu pre nadaných študentov za mimoriadne úspechy v oblasti kultúry a umenia.

Na husliach zahrá 11-ročný Teo Gertler. Študuje na ZUŠ Ľudovíta Rajtera, ZUŠ Aladára Tótha v Budapešti a na Akadémii Zakhara Brona v Interlakene vo Švajčiarsku.

FOTO: Vodáci v Bratislave dostali krásny darček. Otvorili novú Karloveskú lodenicu

„Na svoj vek preukázal mimoriadne schopnosti a dosiahol výnimočné úspechy tak na domácej, ako aj na medzinárodnej úrovni,“ uvádza Fáberová.

Podotkla, že Gertler získal na 14. ročníku medzinárodnej súťaže mladých huslistov K. Lipinského a H. Wieniawského cenu Grand Prix. Táto cena doposiaľ nebola nikomu udelená, ako poznamenala organizátorka projektu.

Na prehliadke zahrá na klavíri aj Ryan Martin Bradshaw, ktorý má austrálsko-slovenský pôvod. Hrať sa učí na ZUŠ Jána Albrechta v Bratislave a na univerzite vo Viedni v triede pre mimoriadne nadané deti.

„Taktiež je laureátom a víťazom mnohých medzinárodných klavírnych súťaží,“ uviedla riaditeľka. Fáberová približuje, že projekt je priestorom pre výnimočné deti a ich vzájomnú interakciu.

Zima je za dverami: Takýto bude víkendový program!

„Projekt poukazuje na Bratislavu ako na umeleckú kolísku a cenné kultúrne dedičstvo, podporu talentu ako fenoménu. Taktiež aj necháva mesto a ľudí v ňom, aby sa inšpirovali výnimočnosťou,“ uviedla riaditeľka ZUŠ.

Môže vás zaujímať

V Trnave pribudne ďalší cyklochodník s dĺžkou viac ako pol kilometra