Jednou vetou

V rámci rekonštrukcie Fiľakovského hradu dostane strechu jedna z bášt

Fiľakovský hrad

Foto: TASR

Na vstupný areál Fiľakovského hradu boli zamerané rekonštrukčné práce, ktoré počas leta a jesene realizovala samospráva mesta Fiľakovo v okrese Lučenec.

Podľa slov riaditeľky Hradného múzea Fiľakovo Viktórie Tittonovej získalo mesto ako vlastník pamiatky financie z dvoch grantových zdrojov – prostredníctvom programu cezhraničnej spolupráce Interreg a z výzvy Obnovme si svoj dom, vypísanej Ministerstvom kultúry SR.

Archeologický výskum fiľakovského podhradia priniesol nálezy európskeho významu

„Realizovali sme murárske práce na malej delovej bašte pri hradnej bráne, kde bolo potrebné opraviť múry zvonka i zvnútra. Navyše bolo nutné rozobrať asi 1,5 metra hornej časti múrov bašty a znova ich vymurovať, aby bolo na ne možné osadiť strešnú konštrukciu, ktorá na bašte doteraz nebola,“ vysvetlila Tittonová. Dodala, že tento úkon bol nevyhnutný, nakoľko vrchná časť múrov bola zdegradovaná a počas pamiatkovej obnovy v 80. rokoch 20. storočia nevhodne zrekonštruovaná.

Spomínaná delová bašta bude po pôvodnej vstupnej bráne a Bebekovej bašte zatiaľ len tretím hradným objektom, ktorý bude mať strechu. K jej zastrešeniu by malo dôjsť podľa riaditeľky v marci budúceho roka. „V novozastrešenej bašte chceme zriadiť priestor pre turistov, kde budú umiestnené informačné panely so zaujímavosťami o hradoch a zámkoch Novohradu, ako aj drevené hračky pre deti,“ doplnila Tittonová.

Adventné mestečká vzniknú na Nitrianskom hrade i Klokočine

Druhou obnovenou časťou hradu je drevená rampa, ktorá návštevníkom umožňuje prechod z dolného na stredný hrad. „Bola už vo veľmi zlom stave, dosky boli zhnité a museli sme ich vymeniť,“ zakončila riaditeľka.

Prvá písomná zmienka o Fiľakovskom hrade je v liste pápežovi z roku 1242, v ktorom je uvádzaný ako jeden z hradov, ktoré prežili tatárske nájazdy. Podľa niektorých prameňov však kamenný hrad na tomto mieste stál už v 12. storočí. V tureckom období bol zaradený do systému obranných hradov, v ktorom patril medzi najdôležitejšie. Po dobytí v roku 1554 si v ňom Turci zriadili správne centrum svojej územnej jednotky – sandžaku.

Môže vás zaujímať

Mesto Žilina vyhlásilo architektonickú súťaž na revitalizáciu Bulváru