Jednou vetou

FOTO: V Slovenskom betleheme otvorili Vianočnú poštu: Prvé listy Ježiškovi napísali deti už v auguste

Námetom známky je obrázok vianočného stromčeka Maroška Chovanca z Dolných Kočkoviec. Motív dievčatka so snehuliakom na First Day Cover obálku nakreslil Emilián Lakatoš z Komárna. FOTO TASR - Erika Ďurčová
V Slovenskom betleheme v Rajeckej Lesnej otvorili vo štvrtok 21. ročník Vianočnej pošty. Podľa generálneho riaditeľa Slovenskej pošty Petra Helexu prišli prvé tohtoročné listy Ježiškovi zo Slovenska aj zo zahraničia už v auguste.

„Deti z viac ako 50 krajín poslali minulý rok Ježiškovi takmer 100.000 listov, najviac ich prišlo tradične zo Slovenska. Okrem európskych štátov posielali deti listy napríklad z Taiwanu, Kene, Hongkongu, Bahrajnu, Brazílie, Číny, Indie, Kazachstanu, Japonska či Malajzie. V tomto roku už poslali takmer 450 listov zo Slovenska i zahraničia,“ povedal Helexa.

Vianočný príspevok nepodlieha exekúcii, upozorňuje Sociálna poisťovňa

Pripomenul, že listy Ježiškovi môžu deti posielať do 16. decembra. „Píšu ich však aj rodičia a starí rodičia. Želania sú, samozrejme, rôzne. Od materiálnych statkov až po želania, ktoré smerujú k väčšiemu šťastiu či zdraviu – aby sa rodičia menej hádali, aby sa viac mali radi. Ale prišlo aj želanie od starého otca, ktorý chcel, aby mu vnúčatá viac pomáhali,“ doplnil Helexa.

Od minulého roka môžu deti posielať Ježiškovi pohľadnicu aj s vlastným vizuálom cez internetovú stránku www.mojapohladnica.sk. „Stačí si na zvoliť pohľadnicu so šablónou Vianočná pošta 2019, napísať správu a zadať objednávku. Všetkým deťom, ktoré uvedú aj spiatočnú adresu, Ježiško pošle odpoveď v slovenčine, angličtine či Braillovom písme. A vďaka hlavnému partnerovi Vianočnej pošty, kníhkupectvu Martinus, pribalí aj milý darček,“ informovala hovorkyňa Slovenskej pošty Eva Rovenská.

FOTO: Na Hlavnom námestí v Bratislave už stojí 14-metrový vianočný stromček

Súčasťou tohtoročnej Vianočnej pošty sa stala aj vianočná kolednícka akcia slovenských detí Dobrá novina. „Na Vianoce si pripomenieme 25 rokov existencie, preto sme vyzvali deti, aby sa zapojili do tvorby námetov na vianočnú známku. Zapojili sa aj deti z Kene pod vedením Adam Masavu. Mladého umelca, ktorý sám v minulosti dostal podporu od Dobrej noviny. Obrázky Troch kráľov nakreslilo a poslalo 45 detí,“ uviedol riaditeľ Dobrej noviny Marián Čaučík.

Špeciálnu vianočnú poštovú známku predstavili v Bazilike Narodenia Panny Márie v Rajeckej Lesnej. „Námetom známky je obrázok vianočného stromčeka Maroška Chovanca z Dolných Kočkoviec. Motív dievčatka so snehuliakom na First Day Cover obálku nakreslil Emilián Lakatoš z Komárna. Predlohou vianočnej pečiatky s vianočným darčekom sa stala kresba Veroniky Glovackej zo Stropkova. Grafickú úpravu výtvarných návrhov zhotovil akademický maliar Pavel Choma,“ dodala Rovenská.

Vianoce v zahraničí? V týchto mestách prežijete tie najkrajšie sviatky!

Doplnila, že tohtoročná vianočná poštová známka vychádza spolu s personalizovanými kupónmi venovanými 25. výročiu Dobrej noviny. „Vydanie poštovej známky je zároveň symbolickou poctou všetkým pracovníkom charitatívnych organizácií, ktorí celý svoj život venujú dobrovoľníckym aktivitám,“ uzavrela hovorkyňa Slovenskej pošty.

Môže vás zaujímať

Mesto Žilina vyhlásilo architektonickú súťaž na revitalizáciu Bulváru