Jednou vetou

V slovenských horách platí popoludní mierne lavínové nebezpečenstvo

Ilustračné foto

Foto: TASR

Vo všetkých pohoriach Slovenska platí v sobotu dopoludnia malé lavínové nebezpečenstvo, prvý stupeň z päťdielnej medzinárodnej stupnice. Popoludní sa zmení na mierne lavínové nebezpečenstvo, druhý stupeň.

Podľa Marka Biskupiča zo Strediska lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby je snehová pokrývka vplyvom striedania teplôt dopoludnia dobre spevnená na väčšine miest.

Každodenný adrenalín. Všimol si niekto z kompetentných, že tento most potrebuje nutne opravu?

„Popoludní s oteplením a slnkom sneh stráca súdržnosť a môžu sa vyskytnúť aj spontánne lavíny a splazy z mokrého snehu, prípadne na trávnatých svahoch aj základové lavíny. Obzvlášť nebezpečné sú južne orientované svahy,“ upozornil.

Starší voľný sneh vo forme menších dosiek a snehových vankúšov sa ojedinele nachádza na severne orientovaných svahoch najvyšších polôh. Vo veľmi strmom až exponovanom teréne je možné pri veľkom dodatočnom zaťažení uvoľniť menšiu doskovú lavínu, doplnil Biskupič.

Víkendový program: Čaká nás poriadna nádielka zábavy a perfektné počasie!

Na horách je typická jarná situácia, s jasným teplým počasím a slabým vetrom severozápadných smerov. Teploty sa ráno pohybovali od mínus troch do plus štyroch stupňov Celzia.

Môže vás zaujímať

Mesto Žilina vyhlásilo architektonickú súťaž na revitalizáciu Bulváru