Jednou vetou

V slovenských pohoriach trvá mierne lavínové nebezpečenstvo

Ilustračná foto

Foto: Pixabay.com

Vo všetkých slovenských pohoriach trvá v nedeľu mierne lavínové nebezpečenstvo, druhý stupeň z päťdielnej medzinárodnej stupnice. Jeho tendencia môže stúpnuť v priebehu dňa, a to na slnkom osvietených svahoch, informoval TASR Pavel Krajčí zo Strediska lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby.

V posledných dňoch lavínovú situáciu ovplyvňuje najmä jasné a teplé počasie. Striedanie vyššej teploty cez deň a mrazu v noci situáciu výrazne stabilizuje. Nový sneh sa previazal so starším. „Vo vyšších polohách alebo v tieni sa však sneh stabilizuje pomalšie, preto sa tam ešte stále môžu nachádzať suché snehové dosky, ktoré môžu predstavovať nebezpečenstvo hlavne na strmých svahoch nad 35 stupňov. Vzhľadom na teplé počasie sa však môžu v popoludňajších hodinách objaviť aj lavíny z mokrého snehu. Väčšie lavíny očakávame hlavne na južných svahoch, kde je vplyv oteplenia najväčší. Pozor si treba dať na základové lavíny na trávnatých svahoch,“ upozornil Krajčí.

V nedeľu ráno bolo na horách jasno. Pretrváva oteplenie, teploty boli v rozpätí od mínus štyroch do troch stupňov Celzia. V nižších polohách sa bude postupne ešte viac otepľovať, mrznúť bude postupne od výšky 2300 metrov nad morom. Vietor fúka slabý, premenlivých smerov.

Dobré podmienky na lyžovanie prajú aj v nedeľu

Na zmrznutom až ľadovom podklade napadlo spolu do 25 centimetrov nového snehu, ktorý bol však vplyvom vetra nerovnomerne rozmiestnený. Najviac snehu bolo prefúkaného na južné a juhovýchodné svahy. Vplyvom teplého počasia však bude sneh počas dňa mäknúť a vlhnúť. Suchý charakter si zachová iba v tieni, vo vysokých polohách a na severných svahoch. Na hrebeňoch sa ešte stále môže nachádzať tvrdý zľadovatený sneh, hlavne v dopoludňajších hodinách.

Môže vás zaujímať

Karlova Ves podporila v minulom roku mladé rodiny sumou viac ako 28-tisíc eur