Jednou vetou

V slovenských pohoriach trvá mierne lavínové nebezpečenstvo

Ilustračné foto

Foto: TASR

Vo vysokohorskom teréne všetkých pohorí trvá mierne lavínové nebezpečenstvo, druhý stupeň z päťdielnej medzinárodnej stupnice.

Podľa Igora Žiaka zo Strediska lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby je lavínové nebezpečenstvo lokálne a súvisí najmä s previatym snehom na severných svahoch a stranách pohorí. 

„Vetrom previaty sneh je uložený vo forme nestabilných snehových dosiek a vankúšov. Na strmých svahoch sa pri väčšom dodatočnom zaťažení môžu uvoľniť doskové lavíny. Ojedinele sa na extrémne strmých svahoch a žľaboch môžu vyskytnúť menšie spontánne lavíny z novšieho prachového snehu,“ upozornil Žiak.

V nedeľu ráno bolo vo Fatrách a v Nízkych Tatrách hmlisto, vo Vysokých a Západných Tatrách jasno. Teplota vzduchu sa pohybovala od mínus 12 do mínus troch stupňov Celzia, bolo bezvetrie alebo fúkal len slabý premenlivý vietor rýchlosťou štyri metre za sekundu.

Za uplynulých 24 hodín nový sneh nepripadol. „Počas posledných dní sa vietor aj teploty veľmi rýchlo menili, preto je nový sneh rozložený premenlivo. Miestami je uložený voľne, najmä na severných stranách pohorí je nafúkaný do snehových dosiek a vankúšov rôznej tvrdosti. Na južných svahoch je miestami na povrchu už kôra,“ doplnil Žiak.

Môže vás zaujímať

Chrípka v Banskobystrickom kraji smeruje k mimosezónnej úrovni