Jednou vetou

V Starom Meste vzniklo Námestie Mateja Korvína

Ilustračné foto

Foto: TASR

V bratislavskom Starom Meste pribudlo Námestie Mateja Korvína. Ide o novovzniknutý priestor v rámci administratívno-obytného komplexu.

Námestie vytvorilo prepojenie medzi Mýtnou a Radlinského ulicou. Jeho pomenovanie ešte minulý rok odobrili staromestskí poslanci.

Z juhovýchodnej strany je námestie lemované ulicou Radlinského. Zo severnej, z južnej, východnej a západnej strany je obklopené novovybudovanými bytovými a administratívnymi budovami.

Stovky stredoškolákov protestovali na zastupiteľstve proti rušeniu tried

„Matej Korvín výrazne ovplyvnil ekonomický, politický a kultúrny rozvoj na území dnešnej Bratislavy, čoho dôkazom sú viaceré významné kultúrne pamiatky nachádzajúce sa na území mesta Bratislava. Z dostupných písomností je známy jeho blízky a veľmi pozitívny vzťah k Bratislave,“ uviedol minulý rok, v súčasnosti už bývalý, staromestský starosta Radoslav Števčík.

Matej Korvín alebo Matej I. pochádzal z rodu Huňadyovcov. V rokoch 1458 – 1490 bol uhorským kráľom, od roku 1486 rakúskym vojvodom a od roku 1469 si nárokoval aj titul českého kráľa.

Za jeho vlády došlo k ekonomickému a kultúrnemu rozkvetu krajiny. Mal výrazný vplyv na vzdelanosť na území Bratislavy a Slovenska ako takého, a to založením univerzity známej pod názvom Academia Istropolitana v roku 1465.

Mesto prijalo pre silné mrazy ďalšie opatrenia pre bezdomovcov

Tá sa počas doby svojho fungovania stala významným centrom vzdelanosti a kultúry Uhorska a na jej pôde pôsobili viacerí významní európski učenci. Ďalšiu univerzitu založil v roku 1480 v Pešti.

Môže vás zaujímať

Mesto Žilina vyhlásilo architektonickú súťaž na revitalizáciu Bulváru