Jednou vetou

V Tatrách hrozí v poobedňajších hodinách mierne lavínové nebezpečenstvo

Ilustračné foto

Foto: TASR

Zo servisu Strediska lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby

Pre oblasti Vysokých, Západných a Nízkych Tatier bude dnes v poobedňajších hodinách platiť mierne lavínové nebezpečenstvo, teda druhý stupeň z päťdielnej medzinárodnej stupnice. Ako ďalej informuje na svojej stránke Stredisko lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby (HZS), v súčastnosti platí pre všetky pohoria malé nebezpečenstvo, teda prvý stupeň. Tendencia lavínového nebezpečenstva je popoludní s oteplením stúpajúca.

Stredisko vysvetľuje, že vplyvom nasvietenia bude sneh hlavne na južných svahoch vlhnúť až kašovatieť, preto sa môžu vplyvom oteplenia vytvárať malé spontánne lavíny alebo splazy z mokrého ťažkého snehu. Uvolniť takéto lavíny je možné najmä na extrémne strmých svahoch hlavne veľkým dodatočným zaťažením. Ďalej upozorňuje, že na severných a tienistých svahoch sneh nemusí vôbec mäknúť a občasne sa môže vyskytovať aj voľný prachový sneh. Naopak hrebene sú tvrdé až ľadové.

Dnes ráno bolo na celom slovenskom horskom území jasno. Teplota sa postupne dvíha a v noci mrzne v najvyšších polohách. Dnes sa pohybovala v rozmedzí od -3°C do +3°C. Fúkal južný vietor o sile 5 až 15m/s, v nárazoch na Chopku do 17 m/s. Stredisko priblížilo, že za posledné dni nový sneh nepripadol a oteplením snehová pokrývka pomerne rýchlo ubúda. Sneh je na tienistých svahoch tvrdý a naopak, na južných vplyvom nasvietenia mokrý až kašovitý. Pokrývka je vo všeobecnosti veľmi dobre spevnená. Súvislá snehová vrstva sa pohybuje od cca 1 300 m.n.m.

Môže vás zaujímať

Mesto Žilina vyhlásilo architektonickú súťaž na revitalizáciu Bulváru