Jednou vetou

V Tatrách trvá zvýšená lavínová hrozba, vo Fatrách mierna

Ilustračné foto

Foto: TASR

Vo Vysokých, Západných a Nízkych Tatrách trvá zvýšené lavínové nebezpečenstvo. Vo Fatrách je v piatok mierna lavínová hrozba. Informoval Igor Žiak zo Strediska lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby.

Na stabilizovaný tvrdý až ľadový podklad pribudlo počas posledných dní do 25 centimetrov nového snehu.

„Sneh je však veľmi nerovnomerne rozložený a nafúkaný na záveterných stranách pohorí, v žľaboch a muldách. Pretrvávajú nízke teploty, preto sa nový sneh s ľadovým podkladom nemohli dobre previazať. Nebezpečenstvo je teda koncentrované tam, kde je nafúkané väčšie množstvo nového snehu,“ upozornil Žiak.

Snehové správy

Dodal, že nebezpečná situácia pretrváva aj na severných svahoch, vo vysokých polohách, kde sa miestami v snehovej pokrývke nachádzajú kritické vrstvy hranatozrnného snehu.

Uvoľnenie lavín je možné hlavne pri veľkom dodatočnom zaťažení, obzvlášť na strmých svahoch. Väčšie lavíny sa podľa Žiaka dajú očakávať hlavne v Západných a Vysokých Tatrách.

Ráno bolo na horách polooblačno. Pretrváva oteplenie, teploty boli v rozpätí od mínus osem do nula stupňov Celzia. Fúkal slabý vietor premenlivých smerov.

Môže vás zaujímať

Karlova Ves podporila v minulom roku mladé rodiny sumou viac ako 28-tisíc eur