Jednou vetou

V Trnavej Hore bojujú proti medveďom aj osvetou

Ilustračné foto

pixabay.com

V Trnavej Hore (okres Žiar nad Hronom) sa rozhodli bojovať proti medveďom aj osvetou. V pondelok tu organizujú edukačné podujatie s názvom Ako byť v bezpečí na území s výskytom medveďov. Ochranár a publicista Jaroslav Slašťan obyvateľom porozpráva o výskyte a druhoch medveďa, ale poradí im tiež, ako sa správať pri strete s medveďom.

Podujatie v Trnavej Hore nie je náhodné. Ešte v máji tunajšia samospráva vyzývala obyvateľov k ostražitosti, keďže zaznamenala viacero informácií o stretnutiach ľudí s lesnou zverou – diviakom, líškou, ale aj medvedicou s mláďatami, a to v okrajových častiach, ako aj v strede obce.

Riaditeľ Správy Chránenej krajinnej oblasti (CHKO) Štiavnické vrchy Peter Farbiak potvrdil, že výskyt medveďa v intraviláne Trnavej Hory bol tento rok jedným z piatich hlásení, ktoré správa tento rok evidovala. Okrem Trnavej Hory bol výskyt medveďa hlásený aj v obciach Svätý Anton, Kremnické Bane či Žibritov. Hlásený bol aj úhyn medveďa na rýchlostnej ceste R1 medzi Budčou a Hronskou Dúbravou.

Pri Prievidzi zrazil vodič dodávky medveďa, ten neprežil

Aj napriek týmto hláseniam však podľa Farbiaka nie je situácia v dotknutom území kritická. „Myslím si, že na rozdiel od iných lokalít na Slovensku u nás tento problém nie je až taký vypuklý,“ uviedol pre TASR.

Správa podľa jeho slov nemá presné čísla o tom, koľko jedincov sa na jej území nachádza a či je šelma premnožená. V súčasnosti však podľa jeho slov prebieha odoberanie vzoriek trusu, ktoré má viesť k sčítaniu medveďov na danom území.

Môže vás zaujímať

Mestské kúpalisko v Poltári tento rok neotvoria