Jednou vetou

V Zemplínskom Hradišti privítali prvých bocianov

Bociany biele (Ciconia ciconia) ako posol jari už zahniezdili v Zemplínskom Hradišti v okrese Trebišov. V obci sa nachádza vyše 20 hniezd. Obec je významnou ornitologickou lokalitou bociana bieleho, nazývajú ju Bocianopolis.

foto: TASR - Roman Hanc

Do obce Zemplínske Hradište v okrese Trebišov prileteli v marci prvé bociany. Pre veľký počet hniezd volajú toto miesto aj Bocianopolis.

„V tomto roku prišli okolo Jozefa. Tak, ako po minulé roky. Počasie im prialo, takže tu máme prvé páriky a postupne obsadzujú miesta v obci,“ povedal  starosta Ján Oláh. V dedine sa nachádza približne 20 hniezd, po minulé roky bola viac ako polovica z nich obsadená.

FOTO: Zmizlo vám jedlo na tanieri? Možno to bol tento lietajúci hladoš

Každý rok sa na poslov jari z Afriky tešia aj obyvatelia. „Ľudia reagujú kladne, sú ako naši spoluobčania, keď sa vrátia, je už potvrdené, že prichádza jar,“ vysvetlil Oláh.

Bocianov však postupne na nížine Zemplína ubúda. Ornitológ Matej Repel  vysvetlil, že bociany sú najviac závislé od dostatku potravy. „Celú krajinu sme odvodnili, máme málo močiarov,“ upozornil.

Problémom je tiež, že si nemajú kde postaviť hniezda, často ich z komínov zhodili ľudia a stodoly už nie sú. Zvyknú sa usadiť aj na elektrických stĺpoch. „Ak miesto nenájdu, to je tiež jeden z dôvodov, prečo nezahniezdia,“ doplnil Repel.

Ornitológovia vedia bocianom s hniezdami pomôcť, ale hlavným problémom zostáva stále potrava. Limitujúcim faktorom je vysušená krajina s nedostatkom obživy. „Bociany by mohli pribudnúť, ak by sa obnovilo viac mokradí,“ zdôraznil Repel.

Víkendový program: Čaká nás poriadna nádielka zábavy a perfektné počasie!

Po zahniezdení začínajú bociany striedavo sedieť na znáške, ktorá obsahuje jedno až päť vajíčok. Po 33 – 34 dňoch sa začínajú liahnuť mláďatá. Ich potravou sú napr. užovky, hraboše, slimáky, škrečky, ryby, ale aj dážďovky či rôzny väčší hmyz.

Môže vás zaujímať

Bratislavský Ružinov otestoval zamestnancov škôl, nie všetky výsledky boli negatívne