Problémy so snehom v Žilinskom a Košickom kraji pretrvávajú

Neprejazdné úseky sú na viacerých miestach Slovenska

autorská koláž hlavne.sk

Mimoriadnu situáciu, vyhlásenú v súvislosti so snehovou kalamitou, odvolala v piatok aj obec Lutiše (okres Žilina). V Žilinskom kraji zostáva mimoriadna situácia v jednom meste a dvoch obciach v okrese Čadca a jednej obci v okrese Žilina. Informoval vedúci odboru krízového riadenia Okresného úradu v Žiline Ľubomír Hollý.

aktualizované: 10:00

Mimoriadna situácia je v okrese Čadca v meste Čadca a v obciach Klokočov a Olešná. V okrese Žilina zostáva mimoriadna situácia v obci Dolná Tižina.

SHMÚ vydal výstrahy pred snehovými jazykmi, závejmi a nízkymi teplotami

Územie Žilinského kraja zasiahlo minulý týždeň intenzívne sneženie. Následkom zlých poveternostných podmienok a hustého sneženia kolabovala doprava, na cestách dochádzalo k nehodovým udalostiam, tvorili sa kolóny a viaceré samosprávy mali problémy s odpratávaním snehu či sprejazdnením ciest. Počet samospráv v kraji, ktoré v dôsledku snehovej kalamity vyhlásili počas minulého týždňa mimoriadnu situáciu, sa vyšplhal na 17.

Politici sa pýtajú primátora Valla: Všimol si vôbec, že nasnežilo?

Stav počasia

Meteorológia pravidelne monitorujú a spresňujú predpovede počasie pre všetky regióny. Takisto aktualizujú aj platné výstrahy pred nepriaznivými vplyvmi počasia:

Výstrahy podľa SHMÚ na piatok 11. 1. 2019 | zdroj foto: SHMÚ

 Situácia na cestách v Košickom kraji sa ustálila

Situácia na cestách v Košickom kraji sa oproti piatkovému dopoludniu ustálila. Evidujú približne 15 úsekov, na ktorých nie je sprejazdnená vozovka na celú šírku.

Informovala investično-prevádzková námestníčka riaditeľa Správy ciest Košického samosprávneho kraja Zuzana Fejesová, aj napriek tomu, že vietor stále pofukuje, zoslabol a tvoria sa už len snehové jazyky. „Sprejazdnené máme všetky cesty v kraji,“ podotkla.

Na snímke zafúkaná cesta zo Sečoviec do Nového Ruskova pri Trebišove 11. januára 2019 | foto: TASR-František Iván

V teréne sú podľa jej ďalších slov aj naďalej frézy i vozidlá, ktoré na Zemplín stiahli na výpomoc z iných oblastí kraja, kde je lepšia poveternostná situácia. „Okres Trebišov je viac postihnutý ako Michalovce,“ poznamenala. Na cestách je, ako ďalej uviedla, podobný počet mechanizmov ako ráno – okolo 70.

Cestári na Zemplíne uvažovali o vyhlásení prvého stupňa kalamity

Medzi komplikovanejšie úseky, na ktorých si treba dávať pozor, patria aj naďalej Horovce – Trhovište – Pozdišovce. Fejesová spomenula aj cestu od Slovenského Nového Mesta smerom na Boršu, či okolie obcí Hraň, Plechotice a Cejkov, ale aj Kravany či Parchovany v Trebišovskom okrese. Podľa nej sú to väčšinou úseky, kde evidujú problémy stále, keď je silnejší vietor a sneženie.

V noci bolo v teréne viac ako 70 vozidiel, rovnaký počet bude na cestách podľa jej ďalších slov aj počas dňa. Pre nepriaznivé počasie navýšili aj počty dispečerov. Aktuálnu situáciu i obmedzenia nájdu motoristi aj na webovej stránke www.scksk.sk.

Časti Rakúska a južného Nemecka sú zavalené čoraz väčšou pokrývkou snehu

Ako informoval operačný dôstojník Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Košiciach, v noci na piatok mali spolu sedem výjazdov. Zasahovali aj pri dvoch dopravných nehodách, a to v košickej mestskej časti Krásna nad Hornádom a v obci Svätuše v okrese Trebišov.

Stav počasia v piatok predpoludním | zdroj foto: SHMÚ

Vozovky aj horské priechody sú zjazdné, počítať treba s hmlou

Všetky sledované úseky diaľnic, rýchlostných komunikácií, horských priechodov a ciest na Slovensku sú momentálne zjazdné. Povrch vozoviek je prevažne vlhký až mokrý, miestami je na ňom čerstvý kašovitý až utlačený sneh. Vodiči by si mali dávať pozor najmä na tvorbu snehových jazykov a závejov. Informuje o tom Slovenská správa ciest (SSC) na svojom webe zjazdnost.sk.

Cesta v Podvysokej je po nehode vlaku a kamióna stále neprejazdná

Cesta I/67 Dobšinský kopec je podľa SSC znova prejazdná v oboch smeroch. Prejazdná od 16.15 h je opäť aj cesta III/3670 Veľká Bara – Malá Bara. Na ceste II/507 Dvorníky – Vinohrady nad Váhom, II/509 Bajč – Pribeta, II/511 Dvory nad Žitavou – Hurbanovo, II/588 Moča – Búč – Gbelce, II/589 Dulovce – Pribeta a na cestách nižších tried v okresoch Nitra, Komárno, Zlaté Moravce, Hlohovec, Trebišov, Prešov a Sabinov sa vplyvom silného vetra vytvárajú snehové jazyky a záveje.

Všetky horské priechody sú zjazdné, povrch vozoviek je prevažne pokrytý vrstvou čerstvého, kašovitého alebo utlačeného snehu. Na priechodoch Huty, Veľké Pole a Cukmantel je do päť centimetrov. Na priechode Herlianske Sedlo je čerstvý sneh v hrúbke od päť do desať centimetrov a na priechode Zbojská miestami zľadovatený sneh v hrúbke jeden centimeter.

VIDEO: Starostka Fekišoviec poslancom – Nebudete proti mne, ale so mnou?!

Priechody Donovaly, Šturec, Čertovica, Látky-Prašivá, Chorepa, Kremnické Bane, Ďurďošík, Dargov, Soroška, Skýcov, Homôľka, Šútovce, Vyšehrad, Biela Hora a Havran majú povrch vozoviek suchý až mokrý.

Môže vás zaujímať

Vallo sa rozhodol: Toto budú šéfovia kľúčových mestských podnikov v Bratislave