Cestári na Zemplíne uvažujú o vyhlásení prvého stupňa kalamity

Neprejazdné úseky sú na viacerých miestach Slovenska

autorská koláž hlavne.sk, Michal Psota

Situácia na cestách Košického kraja sa vo štvrtok (10.1) zhoršuje, v niektorých úsekoch okresov Trebišov a Michalovce cestári zvažujú vyhlásenie prvého kalamitného stupňa. Povedala investično-prevádzková námestníčka riaditeľa Správy ciest Košického samosprávneho kraja Zuzana Fejesová, komplikácie tvoria snehové jazyky, záveje a zľadovatená vozovka.

aktualizované: 19:52

Medzi komplikované úseky ciest v oblasti Trebišova patria aktuálne okolia obcí Michaľany, Hrčeľ, Novosad, Slovenské Nové Mesto, Borša, Hraň, Brehov, Černochov, Veľká Tŕňa a Veľká Bara.

Sneh komplikuje dopravu na cestách v južnej časti Nemecka

Čo sa týka okolia Michaloviec, problémy hlásia v úsekoch Michalovce – Sliepkovce, Pozdišovce – Laškovce – Ložín, v okolí obcí Hatalov, Bánovce nad Ondavou – Dúbravka, Horovce – Trhovište – Pozdišovce a Suché.
Nepriaznivá situácia na cestách je aj v okolí Sečoviec, Kráľovského Chlmca či Veľkých Kapušian, a to v úsekoch Vojany – Beša, Malčice – Petríkovce – Kucany časť Oborín, Malčice – Hradištská Moľva a Stretavka – Drahňov. Fejesová považuje za zlú aj situáciu na cestách v okrese Sobrance.

Podľa jej slov začal vietor prácu cestárov komplikovať okolo poludnia, popoludní sa pridalo sneženie. „Na niektorých úsekoch, kde sa sneh viac ujazdí, vznikajú zľadovatené úseky, na ktorých je jazda nebezpečná. Zdá sa, že je tam len naviaty sneh, ale pod ním môže byť zľadovatená vozovka. V teréne máme viac ako 50 sypačov, respektíve mechanizmov vrátane traktov,“ uviedla Fejesová s tým, že o prípadnom vyhlásení kalamitného stupňa sa rozhodne na základe vývoja situácie na cestách a počasia.

Hasiči mali na východe niekoľko zásahov, súviseli aj s počasím

Hasiči mali počas štvrtkového dňa na východe Slovenska niekoľko výjazdov. Niektoré z nich súviseli aj s nepriaznivými poveternostnými podmienkami.

Ako informoval operačný dôstojník Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) v Košiciach, privolali ich k dopravnej nehode v Trebišove, boli tiež v mestskej časti Košice-Juh, ale aj v Bánovciach nad Bebravou. Zasahovali aj pri zrážke štyroch vozidiel pri obci Trhovište v smere na Michalovce.

Časti Rakúska a južného Nemecka sú zavalené čoraz väčšou pokrývkou snehu

Operačná dôstojníčka Krajského riaditeľstva HaZZ v Prešove uviedla, že ešte ráno zasahovali pri dopravnej nehode v obci Mokroluh pri Bardejove. Privolali ich tiež k nahnutému stromu nad cestou v obci Sulín v  Staroľubovnianskom okrese a autobusu v priekope v Bijacovciach v okrese Levoča. „Ten ale pokračoval ďalej,“ podotkla. Všetky kolízie sa podľa jej ďalších slov zaobišli bez zranení.

Mimoriadna situácia trvá v Žilinskom kraji v dvoch mestách a niekoľkých obciach

V Žilinskom kraji trvá mimoriadna situácia v súvislosti so snehovou kalamitou v dvoch mestách a šiestich obciach v okresoch Žilina a Čadca. Obce Čierne a Svrčinovec v okrese Čadca odvolali mimoriadnu situáciu v stredu (9.1.). TASR o tom informoval vedúci odboru krízového riadenia Okresného úradu v Žiline Ľubomír Hollý.

Mimoriadna situácia je v okrese Čadca v mestách Čadca, Turzovka a v obciach Skalité a Klokočov. V okrese Žilina je v obciach Dolná Tižina, Terchová, Belá a Lutiše.

Elektrikárov potrápila výmena dreveného stĺpa pri skanzene Vychylovka

Územie Žilinského kraja zasiahlo uplynulý týždeň intenzívne sneženie. Následkom zlých poveternostných podmienok a hustého sneženia kolabovala doprava, na cestách dochádzalo k nehodovým udalostiam, tvorili sa kolóny a viaceré samosprávy mali problémy s odpratávaním snehu či sprejazdnením ciest. Počet samospráv v kraji, ktoré v dôsledku snehovej kalamity vyhlásili počas minulého týždňa mimoriadnu situáciu, sa vyšplhal na 17.

Väčšina slovenských ciest je pokrytá vrstvou čerstvého až kašovitého snehu

Všetky sledované diaľničné úseky a rýchlostné cesty na Slovensku sú momentálne zjazdné. Povrch vozoviek je prevažne pokrytý vrstvou čerstvého až kašovitého snehu do jedného až dvoch centimetrov, na úseku diaľnice D3 Svrčinovec – Poľana – Skalité je miestami kašovitý sneh hrúbky štyroch až piatich centimetrov. Informuje o tom Slovenská správa ciest (SCC) na svojom webe zjazdnost.sk.

Diaľnica D1 v Prešovskom kraji, D2 na západnom Slovensku a rýchlostné cesty R2 a R4, PR3 majú povrch vozoviek mokrý. Cesty prvej, druhej a tretej triedy sú zjazdné, povrch vozoviek na celom území Slovenska je prevažne pokrytý vrstvou čerstvého, kašovitého až utlačeného snehu hrúbky jedného až troch centimetrov, na cestách nižších kategórií môže byť miestami do piatich centimetrov.

S odpratávaním snehu v Nitre pomôžu aj väzni

Na cestách tretej triedy v lokalitách Námestovo, Trstená, Banská Štiavnica, Partizánske, Nové Mesto nad Váhom a Topoľčany je na vozovke čerstvý až utlačený sneh hrúbky piatich až desiatich centimetrov, v okolí Myjavy na cestách nižších kategórií nad 15 centimetrov. Na úsekoch ciest III/2183 Diviaky – Rudno a na cestách tretej triedy v okolí Turčianskych Teplíc sa miestami nachádza zľadovatený sneh.

Všetky horské priechody (HP) sú aktuálne zjazdné. Povrch vozoviek je pokrytý vrstvou čerstvého, kašovitého alebo utlačeného snehu, a to na HP Huty, Besník, Veľké Pole a Cukmantel. Na HP Herlianske sedlo a Skýcov je miestami čerstvý sneh. HP Soroška a Pezinská Baba majú povrch vozoviek mokrý.

SHMÚ upozorňuje pred tvorbou silných snehových jazykov a závejov

Na tvorbu snehových jazykov a závejov vo viacerých okresoch východného Slovenska vo štvrtok popoludní a v piatok (11. 1.) upozorňuje na svojej webovej stránke Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ). V tejto súvislosti vydal výstrahu druhého stupňa.

Týka sa okresov Košice – okolie, Trebišov, Vranov nad Topľou a Michalovce. „Tvorba snehových jazykov a závejov predstavuje zvýšené nebezpečenstvo pre dopravné aktivity. Výskyt snehových jazykov a závejov je v danej ročnej dobe a oblasti nadpriemerný a pravdepodobnosť spôsobenia škôd je vysoká,” uvádza SHMÚ.

Výstraha druhého stupňa platí od štvrtka 14.00 h do piatka 12.00 h.

Vydané výstrahy pred snehovými jazykmi a závejmi. Zdroj foto: SHMÚ

Situácia na cestách Košického kraja sa upokojila

Situácia na cestách Košického kraja sa oproti uplynulým dňom výrazne zlepšila. Ako povedala Jana Bakičová z krajského dispečingu Správy ciest Košického samosprávneho kraja (SC KSK), cesty sú zjazdné, prevažne mokré, prípadne s kašovitou vrstvou snehu. Zvýšiť opatrnosť odporúča v okresoch Michalovce a Trebišov.

Sneženie v Bratislave ustalo, situácia na cestách sa zlepšuje. Problémy hlásia pod Tatrami

„Prakticky takmer všetky obmedzenia, ktoré boli v noci, sú už zrušené. Týkali sa napríklad kopca Dargov, kde boli skrížené kamióny. Aktuálne je potrebné si dávať pozor najmä v okrese Michalovce, kde sa v niektorých úsekoch tvoria snehové jazyky a zvýšená obozretnosť je na mieste aj pri jazde v oblasti Trebišova, kde môže byť na vozovke utlačená vrstva snehu,“ spresnila s tým, že stále je potrebné prispôsobiť jazdu svojim schopnostiam, poveternostným podmienkam, stavu a povahe vozovky.

Ako uviedol operačný dôstojník Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Košiciach, v noci ani v stredu doposiaľ nezasahovali pri žiadne dopravnej nehode v Košickom kraji spôsobenej počasím.

V Senici zlyháva zimná údržba

Práce na zimnej údržbe v Senici neboli vykonané v zmysle zmluvy. Uviedol to primátor mesta Martin Džačovský, ktorý v utorok (8.1.) rokoval s vedením spoločnosti Technické služby o situácii ohľadom čistenia mesta pri výdatnom snežení. Technické služby ako zmluvný partner mesta na zimnú údržbu vykonáva vlastnou technikou čistenie miestnych komunikácií a chodníkov, ale nedarí sa im zabezpečiť prehrnutie všetkých chodníkov a posypať ich posypovým materiálom proti pošmyknutiu.

Môže vás zaujímať

Vallo sa rozhodol: Toto budú šéfovia kľúčových mestských podnikov v Bratislave