Varovania seniorov pred podvodníkmi zaberajú

ilustračný obrázok: Polícia SR
Zdá sa, že preventívne prednášky polície pre seniorov s varovaním pred podvodníkmi prinášajú prvé ovocie. Prípadom pomáha aj ich medializácia.

V Trnave za jediný deň polícia zaznamenali tri pokusy o podvod. Seniori tak mohli prísť dovedna o 25 500 eur.

Najskôr falošný synovec žiadal 74-ročnú ženu cez telefón o 9-tisíc eur na zaplatenie zálohy. Pani si všetko preverila u svojho skutočného synovca. Podvodník musel byť prekvapený, keď mu ďalšia, 78-ročná pani, dala po rovnakej žiadosti k telefónu svojho syna. A do tretice mu to takmer vyšlo, keď iná, 71-ročná žena išla už odovzdať 7 500 eur, no v poslednej chvíli si to rozmyslela.

Nie všetky prípade však majú šťastný koniec. Napríklad v januári dôchodkyňa prišla o 5-tisíc eur. Peniaze vložila na neznámy účet po telefonáte neznámej ženy, ktorá sa predstavila ako zdravotná sestra z nemocnice. Tá v utorok 16. januára dopoludnia 82-ročnej seniorke oznámila, že jej vnuk spôsobil nehodu, pri ktorej bolo zranené dieťa. „To následne v telefóne potvrdil aj mužský hlas, ktorý tvrdil, že je lekár. Rodina zraneného dieťaťa údajne žiada od vinníka nehody 5000 eur, inak oznámi vec na polícii,“ informovala hovorkyňa Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Nitre Renáta Čuháková.

Podvodníci zneužívajú dôverčivosť starých ľudí a pod rôznymi zámienkami sa od nich snažia vylákať nemalé sumy. Tí tak častokrát prichádzajú aj o celoživotné úspory. Podvodníci sa pritom vydávajú napríklad za ich vnukov alebo ich kamáratov s tým, že potrebujú pomoc, ďalej za štátnych zamestnancov alebo potrebujú rozmeniť peniaze a podobne.

Seniori, buďte opatrní. NEDAJTE SA OKLAMAŤ!!!

zdroj: Polícia SR

Môže vás zaujímať

Chorobnosť v BBSK klesla, podľa dlhodobých štatistík však asi bude rásť