Jednou vetou

Veriaci pôjdu dnes z kostolov do ulíc. Slávi sa sviatok Najsvätejšieho Kristovho tela a ktvi

Kostol v obci Hronsek.
Ilustračné foto

foto: TASR

Pri príležitosti katolíckeho sviatku Najsvätejšieho Kristovho tela a krvi, známeho pod názvom Božie telo, sa vo štvrtok konajú na viacerých miestach slávnostné sväté omše a následne procesie veriacich ulicami miest a obcí.

Tento sviatok síce pripadá vždy na štvrtok po Najsvätejšej Trojici, čo bolo tento rok 27. mája, ale slávi sa aj v nasledujúcu nedeľu (3.6.).

Prikázaný sviatok je oslavou daru Eucharistie a vyjadrením úcty k Spasiteľovi prítomnému pod spôsobom chleba a vína vo sviatosti oltárnej.

Prečítajte si tiež: Počas piatkovej noci kostolov budú otvorené dvere mnohých chrámov

Sviatok Božie telo už oddávna sprevádza tradícia procesií. Veriaci na čele s kňazom a biskupom kráčajú ulicami miest a dedín s monštranciou a kúskom premeneného chleba a symbolicky oznamujú svetu tajomstvo Ježišovho tela a krvi, na ktoré sa pri každej omši premieňa chlieb a víno. Sprievod sa postupne zastavuje pri štyroch oltároch, symbolizujúcich štyri svetové strany. Deti na znak úcty a lásky k Bohu rozsýpajú na cestu lupene kvetov.

Sväté omše a procesie na čele s biskupmi sa budú sláviť aj v nedeľu predpoludním, napríklad v Bratislave, Košiciach či Nitre.

Sviatok Najsvätejšieho Kristovho tela a krvi sa začal sláviť v roku 1246 v diecéze Liége. Neskôr, v roku 1264, pápež Urban IV. rozšíril slávenie sviatku na celú cirkev.

Môže vás zaujímať

Mesto Žilina vyhlásilo architektonickú súťaž na revitalizáciu Bulváru