Jednou vetou

Viac romantiky v hlavnom meste: Opravené aj osvetlené fontány

Obnovená fontána "Plastika s raketou" v parčíku na Kvačalovej ulici v Bratislave

foto: bratislava.sk

Konečne budú niektoré vyzerať k svetu a osvetlenie pridá večer na romantickej atmosfére. Hlavné mesto prostredníctvom svojej mestskej organizácie Generálny investor Bratislavy postupne obnovuje a modernizuje fontány vo svojej správe. Novo zrekonštruovaná je fontána Plastika s raketou v parčíku na Kvačalovej ulici s dymiacou raketou a tiež fontána Rodina hríby na Karloveskej ulici. Obe fontány sú doplnené o nasvietenie, ktoré im dodáva atraktívnejší a moderný vzhľad.

V tomto roku bola obnovená fontána Plastika s raketou v parčíku na Kvačalovej ulici, ktorá okrem moderného viacfarebného nasvietenia obsahuje repliku rakety zmiznutej v čase jej vybudovania.

To sa len tak nevidí: Policajtka alebo umelecká maliarka?

Replika plastiky s raketou je po novom obohatená aj o efekt vodnej hmly vytvárajúcej dojem rakety pri štarte. Aj vďaka tomu sa stáva unikátnou „dymiacou“ fontánou v meste. Po desiatkach rokoch má fontána svoj pôvodný tvar a vzhľad, ktorý požadovali aj občania prostredníctvom svojich podnetov.

Toto je originálny suvenír zo Slovenska – špeciálne eurobankovky

Fontána Plastika s raketou je v parčíku od roku 1974 a predstavuje jedinečný obraz vtedajšej doby.

Obnovená fontána „Plastika s raketou“ v parčíku na Kvačalovej ulici v Bratislave | foto: bratislava.sk

Druhou obnovenou fontánou je fontána Rodina hríby na Karloveskej ulici v mestskej časti Karlova Ves. Táto kaskádovitá fontána znázorňujúca rodinu – rodičov a tri deti z roku 1980 bola v nefunkčnom stave, ktorý spôsobil únik vody z bazénov a skorodované popukané rozvody v strojovni. Po rozsiahlej rekonštrukcii je fontána v plnej prevádzke a dopĺňa ju nové a moderné nasvietenie v niekoľkých farbách, ktoré je veľmi príjemným spestrením pre verejnosť.

Obnovená fontána „Rodina -hríby“ na Karloveskej ulici v Bratislave | foto: bratislava.sk

Nové technológie aj osvetlenie

Obe fontány sa rekonštruovali v trvaní približne štyroch mesiacov, pričom v oboch prípadoch išlo o rozsiahlu rekonštrukciu, ktorá sa týkala kompletnej výmeny výtlačných, sacích a odpadových potrubí nachádzajúcich sa v strojovni, v bazénoch, ako aj mimo nich. Zároveň bola demontovaná celá pôvodná technológia aj s rozvodmi a nainštalovala sa úplne nová technológia, nové rozvody a tiež nové farebné osvetlenie.

Bratislava má novú národnú kultúrnu pamiatku

V tomto roku plánuje Generálny investor Bratislavy obnoviť aj ďalšie fontány, a to fontánu Marína na Šafárikovom námestí či fontány v parčíku pred Justičným palácom. Počas minulého roka bolo obnovených 9 fontán v rôznych mestských častiach, ktoré sú aktuálne v plnej prevádzke.

Prečítajte si aj: Biologická ochrana plodín. Úrodu pri Trnave a Hlohovci chránia dravce

Môže vás zaujímať

Mesto Žilina vyhlásilo architektonickú súťaž na revitalizáciu Bulváru