Jednou vetou

Vianoce na dedine v Martine predstavili chodenie s hadom aj ondrejské čarovanie

Z podujatia Vianoce na dedine v Múzeu slovenskej dediny v Martine 10. decembra 2017. Na snímke detský folklórny súbor Malý Lysec

Foto: TASR

Vianočnú detskú hru Chodenie s hadom, štedrovečerné zvyky aj ondrejské čarovanie mohli v nedeľu vidieť návštevníci Múzea slovenskej dediny Slovenského národného múzea (SNM) v Martine na podujatí Vianoce na dedine.

Podľa kurátorky SNM v Martine a organizátorky podujatia Tatiany Kadlecovej boli pripravené tvorivé dielne pre deti, ukážky pečenia oblátok, zdobenie medovníkov, výroba a predaj vianočných ozdôb, ľudovoumeleckých výrobkov, nechýbal Mikuláš s čertom a anjelom aj obchôdzky Lucií.

Príbeh o Adamovi a Eve

„Folklórna skupina Podšíp zo Stankovian predstavila folklórne pásmo Od rána do večera na Štedrý deň. Priblížila v ňom Štedrý deň na dolnom Liptove. Ako sa odovzdávali oblátky v minulosti, ako chodili koledníci, ako sa pripravoval vianočný stôl a zdobil vianočný stromček,“ povedala Kadlecová.

Vianočná hra Chodenie s hadom je podľa Evy Dutkovej, vedúcej Folklórneho súboru Lysec a Detského folklórneho súboru Malý Lysec z Belej-Dulíc, zvykom z predvianočného obdobia. „Bol to zvyk, keď sa pripomína biblický príbeh o tom, ako Eva s Adamom v raji zhrešili. A boli vyhnaní z raja, museli sa začať sami starať o svoje živobytie a o svoj život,“ doplnila Dutková.

Doplnila, že počas ondrejského čarovania Folklórneho súboru Lysec sa dievky budú snažiť pričarovať si mládencov a zistiť, za koho sa vydajú. „Či sa vydáme, kedy sa vydáme, čiže budeme ‚triasť ploty‘. Toto bolo ondrejské čarovanie, keď dievky chodili po dedine a triasli plotmi. Veľmi obľúbené a frekventované boli ploty domov, v ktorých bol Ondrej. Snažili sme sa priblížiť ľuďom atmosféru, ako to kedysi na dedine vyzeralo, keď dievky chodili, tie ploty triasli a snažili sa zistiť, kedy sa vydajú,“ dodala Dutková.

Môže vás zaujímať

Policajti zachraňovali ženu na Via ferrate