Jednou vetou

Vianočná izba v Banskej Bystrici priblíži tradície a zvyky našich predkov na Horehroní

Vianočná Banská Bystrica

Foto: Facebook

Poukázať na to, ako najkrajšie kresťanské sviatky v roku oslavovali naši predkovia, je cieľom novinky, ktorú mesto predstaví počas tohtoročných Banskobystrických Vianoc.

V priestoroch radnice zriadi Vianočnú izbu, do ktorej budú môcť záujemcovia nahliadnuť od 18. decembra až do 5. januára budúceho roka.

„Teraz sa zameriame na Horehronie a v budúcnosti budeme pokračovať inými regiónmi, aby sme ľuďom priblížili rôzne tradície,“ konštatovala Lýdia Baranová, vedúca referátu Robotníckeho domu Banská Bystrica.

RTVS počas Vianoc uvedie animovaný seriál o etikete

Vianočná izba ponúkne návštevníkom 3D pohľad na tradičnú sviatočnú večeru v horehronskej rodine. Súčasťou bude aj tabuľa so zvykmi či vianočný stromček bez novodobých ozdôb.

Mesto na záver roka pripravilo program, ktorý spríjemní sviatočné dni nielen ľuďom na Námestí SNP, ale i v kostoloch, domovoch sociálnych služieb či v detskej fakultnej nemocnici. Nebudú chýbať divadelné predstavenia, tradičné ľudové zvykoslovia v podaní banskobystrických folklórnych súborov a atmosféru Vianoc, ako každý rok, umocní aj Živý Betlehem z repertoáru Spoločnosti veselých šermiarov Cassanova.

Môže vás zaujímať

Mesto Žilina vyhlásilo architektonickú súťaž na revitalizáciu Bulváru