Jednou vetou

VIDEO: Niektorí Slováci vyrazili oslavovať november ´89 do Rakúska

Cesta do Rakúska pripomínala v sobotu 17. 11. 2018 kolóny, aké boli po otvorení hraníc v ´89

foto: hlavne.sk

Toto niektorí vôbec nezažili, iní si na to dodnes veľmi dobre pamätajú. Cesta do Rakúska dnes pripomínala kolóny, aké boli pred 29 rokmi, keď sa otvorili hranice. Keďže boli na Slovensku zatvorené obchody, mnohí Slováci podnikli "nájazdy" do susedného Rakúska. Príležitosť si nenechala ujsť ani známa pani Hruštíková, tá zverejnila na sociálnej sieti uletené video (nižšie).

November ´89: Vypočujte si, ako ho vnímajú hudobníci

Obchody znovu zatvorené a raňajky bez rožkov? Viacerí, ktorí to majú na skok problém s čerstvým pečivom v sobotu vyriešili jednoducho. Slováci sa húfne vrhli na nákupy do Rakúska. Tamojší obchodníci si len mädlia ruky.

Revolúcia, ktorá ukončila 50 rokov komunizmu. Ako to celé bolo?

„Trochu sme cestou čakali a išli pomalšie, lebo sa tvorili kolóny. Pripomínalo mi to, ako keď sa v ´89 otvorili hranice. Za socíku sme sem nemohli len tak jednoducho vybehnúť, hoci sme to mali na skok z Petržalky,“ povedala nadšene Helena z Bratislavy, ktorú sme oslovili a stretli pri nakladaní nákupných tašiek do auta na parkovisku Galleria Danubia v Hainburgu. Dnes sem chodí pravidelne.

VIDEO: Reklamy, ktoré pobavia. Takto nás lákali kedysi automobilky

Slovenskými „ešpézetkami“ sa to v sobotu v Rakúsku hemžilo o to viac, kedže obchody sú počas sviatkov u nás zatvorené (zákon platí od minulého roka). Miestni obchodníci si na návaly našincov už zvykli: „Zase je asi u Vás voľno, lebo dnes sa celý deň nezastavím a vidíte, ako je preplnené parkovisko, ale ja som s tým ok, aspoň bude dobrá tržba. Oddýchneme si v nedeľu,“ odpovedala nám s úsmevom Bettina, ktorá obsluhuje v kaviarni spomínaného nákupného centra.

Situáciu a možnosť slobodného nakupovania v Rakúsku využila aj uletená lovkyňa celebrít Ilona Hruštíková. Internetom sa dokonca šíri video pod názvom Pani Hruštíková prijala pozvanie na oslavy 17. Novembra do Rakúska:

Pokúšali sme sa s ňou spojiť, ale prostredníctvom svojej škandalóznej asistentky Berty nám odkázala, že „oplieskava úbohé slovenské eurá a pre médiá nemá čas.“ Nedostupný bol aj telefón Andreja Wallnera, na ktorého profile sa video objavilo. Podľa našich informácií má údajne k nemu Hruštíková dodnes veľmi blízko.

Cez víkend sa končí lážo plážo. Čo je v ponuke?

Cestovanie na západ pred rokom 1989 nebolo vôbec jednoduché. Vtedajší režim prísne kontroloval, kto dostane povolenie a komu naopak dajú stopku na dlhé roky. Ak ste aj dostali vycestovaciu doložku a požadované potvrdenia, stále ste nemali vyhraté. Na hraniciach Vás pokojne mohli otočiť tak, ako vo filme Občiansky preukaz:

Niektorí to však dokázali čiastočne obchádzať a s rodinami zo západu sa stretávali v Maďarsku (aj to nie všetkým umožnili). Na hraniciach potom takmer vždy na Vás čakali lustrovačky: S kým ste sa stretli? O čom ste sa rozprávali? Čo ste komu povedali? a podobné otázky.

FOTOGALÉRIA (kliknite na miniatúry)

Môže vás zaujímať

Mesto Žilina vyhlásilo architektonickú súťaž na revitalizáciu Bulváru