VIDEO: Transplantácia srdca – O koľko predĺži život a ako dlho tento zákrok trvá?

Národný ústav srdcových a cievnych chorôb (NÚSCH) si pripomína 20. výročie prvej transplantácie srdca na Slovensku

koláž hlavne.sk

Práve v týchto dňoch si pripomíname 20 rokov od prvej transplantácie srdca na Slovensku. Pozrite sa, koľko operácií v NÚSCH úspešne vykonali, aká je priemerná dĺžka života s "novým" srdcom, ale aj to, koľkých Slovákov sa tento problém týka.

V minulosti najviac Slovákov zomieralo na problémy so srdcom, situácia sa však zlepšuje aj vďaka programu na jeho transplantáciu. V roku 2015 podľa OECD bolo Slovensko svetovou špičkou v úmrtnosti na srdcovo-cievne choroby, až 500 ľudí na 100.000 obyvateľov.

Problémy mnohokrát vznikajú už v mladosti čo vedie až k infarktom alebo mozgovým porážkam. Na Slovensku si v týchto dňoch pripomíname 20. výročie založenia programu transplantácie srdca (Národný ústav srdcových a cievnych chorôb).

Za tento úctyhodný čas sa v tomto špecializovanom zariadení podarilo 311 úspešných transplantácií srdca, no stále však nie sme popredu ako niektoré okolité krajiny, hoci malými krokmi sa nám darí napredovať v tejto problematike.

,,Týchto 20. rokov bez vynechania jednej hodiny je k dispozícií celý tím odborníkov, ktorí sú kedykoľvek schopní sadnúť do lietadla, ísť pre srdce, pripraviť pacienta a vykonať operáciu,“ hovorí doc. MUDr. Eva Goncalvesová, CSc., FESC s tým, že toto všetko zvládnu približne za 5 hodín a je jedno, či je víkend alebo sviatok.

Na archívnej snímke 9. júla 1968 sa v Bratislave uskutočnila prvá transplantácia srdca v bývalom Československu. Pacientkou bola Šarlota Horváthová, ktorá napriek všestrannej starostlivosti zomrela. Foto: TASR/Koloman Cích

Večer, plný srdečnosti

Pri príležitosti 20. výročia prvej transplantácie srdca na Slovensku zorganizoval Národný ústav srdcových a cievnych chorôb v spolupráci s občianskym združením Dar Života pre lekárov aj pacientov slávnostné poďakovanie a spomienkový večer:

Koľko stojí transplantácia?

Transplantácia srdca si vyžaduje nájsť vhodného darcu, čo nie je vždy ľahké. Momentálne majú na listine čakajúcich 50 ľudí a len dve možné srdcia. Celý proces pri tomto lekárskom úkone môže trvať pol dňa až deň. Ide o niekoľko vyšetrení, no samotná operácia si vyžaduje 3 až 5 hodín.

Transplantácia srdca je platená ako každý iný operačný zákrok + príplatok v sume cca 10.000 eur. Je to v porovnaní s inými transplantáciami ďaleko nízka suma.

Aká je priemerná dĺžka života s „náhradným“ srdcom?

Redakcia hlavne.sk sa opýtala primárky oddelenia zlyhávania a transplantácie srdca NÚSCH MUDr. Evy Goncalvesovej, CSc., FESC na to, koľko rokov vie prijímateľ nového srdca žiť ďalej bežný život aj to o koľko mu predĺži život, alebo či sú darcovia len zo Slovenska.

Už dlhé roky nemá svoje srdce, narodeniny oslavuje dvakrát

Informácie redakcii hlavné.sk poskytla hovorkyňa NÚSCH, a.s., Mgr. Soňa Valášiková

Prečítajte si aj: Výročie prvej transplantácie srdca na Slovensku

Môže vás zaujímať

Vo štvrtok len malá oblačnosť s teplotami do 22 stupov Celzia