Jednou vetou

Vietor poškodil porasty aj v lesoch mesta Spišská Belá

Ilustračné foto

zdroj: TASR

Víchrica, ktorá zasiahla tatranský a podtatranský región v závere októbra, napáchala škody aj v lesoch mesta Spišská Belá.

„Vietor poškodil zvyšné lesné porasty. Najviac stromov vyvrátil a polámal v Ždiari – v lokalite Pomfy smerom k penziónu Tatra – odhadom asi 2000 kubických metrov drevnej hmoty a v lokalite Babia dolina smerom do Kurej doliny – ďalších približne 500 kubických metrov dreva,“ informoval riaditeľ spoločnosti Lesy mesta Spišská Belá, s.r.o., František Pisarčík.

V rámci jesennej kamzičej inventúry padli v Tatrách rekordy

Lesné porasty vietor podľa neho poškodil plošne, ale na viacerých miestach sú aj jednotlivo vyvrátené a polámané stromy. Hlavnou úlohou pracovníkov mestských lesov bude podľa Pisarčíka túto kalamitu spracovať včas, podľa zákonnej lehoty do šiestich mesiacov. „Chceme hlavne spracovať kalamitu v smrekových porastoch do začiatku jarného vyrojenia podkôrneho hmyzu – lykožrúta, aby sa zabránilo poškodeniu ostávajúcich lesných porastov,“ uzavrel riaditeľ belianskych mestských lesov.

Poslednému náporu vetra pritom podľa odhadov neodolalo ďalších 7500 stromov na území v správe Štátnych lesov Tatranského národného parku. Najviac postihnuté boli pritom lokality na Orave a v Podspádoch.

Môže vás zaujímať

Mesto Žilina vyhlásilo architektonickú súťaž na revitalizáciu Bulváru