Jednou vetou

Vígľaš: Chovatelia na víkendových Dňoch bryndze prezentovali 11 plemien baranov

Celoslovenské Dni bryndze na Masarykovom dvore v obci Vígľaš. Na snímke súťaž plemenných baranov. Vígľaš, 12. mája 2018

foto: TASR

Prvé celoslovenské Dni bryndze na Masarykovom dvore vo Vígľaši v okrese Detva patrili v sobotu najmä nákupnému trhu plemenných baranov.

Návštevníci spoznali tradície nášho salašníctva, ako sa vyrába bryndza a ovčie syry, dozvedeli sa viac o chove kôz a oviec, strihaní a dokonca si mohli vyskúšať i dojenie oviec či ručné ťahanie korbáčikov. Na podujatí, ktoré Masarykov dvor organizoval spoločne so Zväzom chovateľov oviec a kôz na Slovensku, nechýbali ani jedlá s bryndzou.

Nepísaný symbol Sniny, sochu Herkula, zreštaurovali do pôvodnej podoby

Ako pre TASR uviedol Milan Margetín, člen hodnotiacej komisie, ktorý prednáša o chove oviec a kôz na Slovenskej poľnohospodárskej univerzite v Nitre, bol to jeden z najväčších tohtoročných trhov aukčných baranov. Vyzdvihol, že chovatelia prezentovali 11 plemien.

Sobota prináša do Trnavy širokú ponuku akcií

„Návštevníci mohli vidieť naozaj vynikajúcich plemenných baranov, ktoré pôjdu do všetkých chovov na celom Slovensku, či už špecializovaných mäsových alebo mliekových plemien. Kolekcie, ktoré pripravili chovatelia v tomto roku, sú skutočne vynikajúce. Chovatelia najmä z tohto regiónu, južného a časti východného Slovenska predviedli okolo 240 kusov,“ konštatoval Margetín, ktorý, ako tvrdí, robí pri ovciach takmer 40 rokov.

Pestrá ponuka na druhý májový víkend, kam sa vyberiete?

Dni bryndze pokračujú aj v nedeľu (13.5.) od 10.00 h a na návštevníkov okrem iných atrakcií čaká i súťaž v jedení bryndzových halušiek.

Môže vás zaujímať

Mesto Žilina vyhlásilo architektonickú súťaž na revitalizáciu Bulváru