Vo Vajnoroch predložili obyvatelia petíciu za vyhlásenie miestneho referenda

Ilustračné foto

foto: TASR

V bratislavskej mestskej časti Vajnory predložili obyvatelia dve petície za vyhlásenie miestneho referenda.

Jeho iniciátori chcú zabrániť zmene využitia rekreačnej plochy tunajšieho starého letiska, ďalšiemu zhoršovaniu dopravy pred kruhovým objazdom a neštandardným postupom pri schvaľovaní územného plánu. Vajnorskí miestni poslanci budú o petíciách prvýkrát rokovať vo štvrtok.

Petíciu s 1107 podpismi predložil miestny poslanec a kandidát na starostu mestskej časti Vajnory Juraj Ondruška. Žiada v nej vyhlásiť referendum s otázkou, či obyvatelia súhlasia so zmenou funkcie plochy starého letiska z doterajšej funkcie športu a telovýchovy na iné funkcie v územnom pláne Bratislavy.

„Plocha Staré letisko Vajnory je najväčšia svojho druhu v územnom pláne Bratislavy, venovaná funkcii šport, telovýchova a voľný čas. Naším cieľom je, aby sa terajší účel letiska zachoval. Aktuálne súhlasné stanoviská vedenia Vajnôr totiž podporujú zmenu územného plánu na letisku, ktorým by sa spustila výstavba novej štvrte prevažne viacpodlažných bytoviek pre vyše 15.000 obyvateľov,“ vysvetlil Ondruška. Okrem toho zároveň spustil celomestskú petíciu.

Pamiatkari predstavia svoju prácu i bohatstvo kultúrneho dedičstva

Jej zámerom je zachovanie doterajšej funkcie tejto plochy v Bratislave, keďže koncom septembra majú mestskí poslanci rozhodovať o zmenách a doplnkoch 04 k územnému plánu hlavného mesta. Ondruška upozorňuje, že v rámci toho by mali hlasovať aj o zmene funkcie Starého letiska Vajnory na developerom požadovanú funkciu pre bytovú zástavbu.

Druhú petíciu s 1097 podpismi predkladá zakladateľ občianskeho združenia Priatelia Vajnor a kandidát na vajnorského miestneho poslanca Matej Zeman. Žiada o vyhlásenie referenda s ďalšími dvoma otázkami. Jedna sa pýta, či obyvatelia súhlasia, aby pred kruhovým objazdom vo Vajnoroch bol umiestnený pripájací a odpájací pruh, nový vstup pre tranzit z nadjazdu do obce. Taktiež či na ploche ochrannej a izolačnej zelene má byť vybudované parkovisko a v zóne rodinných domov predajňa potravín o rozlohe 1300 štvorcových metrov.

Chcem vedieť viac!

„Zámer je, aby sa už teraz kolabujúca doprava pred kruhovým objazdom nezhoršovala ešte viac,“ povedal Zeman. Ďalšia otázka sa podľa neho dotýka machinácie s územným plánom zóny Šuty. „Predkladá obyvateľom dve alternatívy. Alternatívu riadne prerokovanú s občanmi a alternatívu vypracovanú neskôr podľa zadania developera,“ spresnil.

Súčasný starosta Vajnôr a kandidát na primátora Bratislavy Ján Mrva pre TASR uviedol, že vo štvrtok sa na zastupiteľstve určia komisie, ktoré prerokujú, či sú všetky náležitosti petícií splnené. Následne bude treba prijať v októbri všeobecne záväzné nariadenie o referende, a potom sa určí termín referenda, ak budú splnené zákonné podmienky.

Odborníci preskúmajú vplyv skládky v Podunajských Biskupiciach na podzemné vody

„Celú vec vnímam ako vnútroobecnú politiku a vytĺkanie politického kapitálu. Tí, ktorí sú iniciátormi referenda, tak vo Vajnoroch desiatky rokov nežili a zrazu sa tvária, že sa tu ide niečo nové diať. Obecnú pokladňu, ak by sa referendá konali, to bude stáť asi dvakrát po 5900 eur, lebo treba všetko – aj miestnosti, aj komisie robiť dvojmo, čo je veľmi drahý špás a len predvolebná kampaň iniciátorov,“ povedal.

Ondruška a Zeman však považujú Mrvove vyjadrenie ohľadom ich pobytu a nákladov na referendum za zavádzajúce. Všetky otázky sa podľa nich dajú položiť v jednom referende, ktoré pre hospodárnosť žiadajú vyhlásiť v deň komunálnych volieb 10. novembra.

Môže vás zaujímať

Polícia začala v súvislosti so streľbou v Dubnici trestné stíhanie