Jednou vetou

Vo Vysokých a Západných Tatrách trvá zvýšené lavínové nebezpečenstvo

Ilustračné foto

Foto: TASR

Vo vysokých polohách Vysokých a Západných Tatier platí v stredu zvýšené lavínové nebezpečenstvo zodpovedajúce tretiemu stupňu z päťdielnej medzinárodnej stupnice.

Informoval Martin Buliak zo Strediska lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby v Liptovskom Hrádku.

Snehové správy

„Lavínové nebezpečenstvo je výsledkom veľmi silného vetra v posledných dňoch. Viaže sa najmä na záveterné svahy, žľaby a terénne pasce, svahy pod sedlami južnej, juhovýchodnej a východnej orientácie. Uvoľnenie lavín je možné pri malom dodatočnom zaťažení obzvlášť na strmých svahoch,“ uviedol Buliak.

Ako dodal, v Nízkych Tatrách a Malej a Veľkej Fatre platí mierne lavínové nebezpečenstvo (druhý stupeň). V týchto polohách je možné lavínu uvoľniť pri veľkom dodatočnom zaťažení (pád alebo skok lyžiara, peší výstup skupiny v svahu) na veľmi strmých svahoch.

Na Štefana očakávame oblačné, zamračené počasie, miestami aj poľadovicu

Na horách je zamračené s teplotou od -12 do -3 stupňov Celzia. Za posledné štyri dni napadlo do 50 centimetrov nového snehu prevažne v Západných a Vysokých Tatrách.

Snehové prehánky posledných dní prišli s veľmi silným vetrom prevažne severozápadných smerov, ktorý spôsobil, že v žľaboch južnej, juhovýchodnej a východnej orientácie sa nachádza väčšie množstvo nového nestabilného snehu (v mäkkých doskách) s hrúbkou 0,8 až 1,5 metra. Tendencia lavínového nebezpečenstva je zotrvalá.

Môže vás zaujímať

Mesto Žilina vyhlásilo architektonickú súťaž na revitalizáciu Bulváru