Jednou vetou

Vo vysokých polohách hôr pripadlo od poprašku do desať centimetrov nového snehu

Ilustračné foto

Foto: Pixabay.com

Najviac snehu pripadlo do soboty vo vysokých polohách Tatier a Malej Fatre. V najvyšších polohách Vysokých Tatier, nad 2000 metrov nad morom, pretrváva malé lavínové nebezpečenstvo, prvý stupeň z päťdielnej medzinárodnej stupnice. Informoval Anton Sedlák zo Strediska lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby (SLP HZS).

Na Slovensku sa výrazne ochladí, zo soboty na nedeľu bude aj mrznúť

„Vo vysokohorských žľaboch a muldách Vysokých Tatier, najmä severnej, severovýchodnej a východnej expozície, sú na staršom snehu naviate snehové dosky a vankúše s výškou snehu od 20 do 50 centimetrov. Uvoľnenie lavíny je v strmom až extrémnom teréne spomenutých orientácií možné pri veľkom dodatočnom zaťažení,“ upozornil Sedlák.

V sobotu ráno bolo na horách prevažne zamračené a hmlisté počasie, na západe so zrážkami a na východe Tatier polojasno. Teplota vzduchu sa pohybovala v rozpätí od mínus 11 do mínus troch stupňov Celzia. Fúkal prevažne severozápadný vietor rýchlosťou do desať metrov za sekundu, na hrebeňoch v nárazoch do 15 metrov za sekundu.

Počas piatka (29. 11.) pripadlo nad hranicou 1500 metrov nad morom od poprašku do desať centimetrov nového snehu, najviac vo vysokých polohách Tatier a Malej Fatre.

Najviac peňazí z občianskeho rozpočtu 2020 pôjde na enviroprojekty

„Novší sneh leží na staršej, tvrdej až zľadovatenej vrstve snehu a počas noci bol previaty na záveterné miesta. Vo Veľkej Fatre je nad 1400 metrov nad morom do päť centimetrov nového snehu,“ dodal Sedlák.

Môže vás zaujímať

Nahlásenú bombu na súdoch nenašli