Jednou vetou

Vo Vysokých Tatrách a v Pieninách sčítavajú turistov, minulý rok narátali vyše 22 000 ľudí

Vysoké Tatry

Foto: ilustračné, TASR

V Tatranskom a Pieninskom národnom parku budú v stredu sčítavať turistov. Dôvodom každoročného zrátania návštevníkov vo vysokohorskom prostredí je predovšetkým zisťovanie zaťaženosti jednotlivých lokalít.

Rátači turistov vyrazili do terénu o piatej hodine ráno. Do sčítacích hárkov budú vpisovať nielen počty turistov, ale aj ich národnosť.

Údaje budú známe do troch dní

„Turisti ich môžu stretnúť na približne 40 miestach, predovšetkým pri vstupoch do dolín, ale i na vrcholoch niektorých štítov. Údaje, ktoré by mali byť známe v priebehu najbližších dní, poslúžia správcovi územia pri plánovaní údržby turistickej a informačnej siete či na zlepšenie služieb, ktoré Štátne lesy Tatranského národného parku (TANAP) v tomto chránenom území turistickej verejnosti poskytujú,“ uviedla koordinátorka vonkajšej komunikácie Štátnych lesov TANAP-u Martina Petránová.

Štátne lesy TANAP-u evidujú návštevnosť v národnom parku od roku 1972. „Vlani sa v deň spočítania, ktorý pripadol na 9. augusta, po značkovaných turistických chodníkoch vo vysokohorskom prostredí pohybovalo 22 839 turistov. Najpočetnejšou skupinou boli Slováci, Česi a Poliaci. Približne jedna tretina turistov sa do vysokohorského prostredia dostala lanovkou, využili najmä dopravné zariadenia z Tatranskej Lomnice na Skalnaté pleso, ktoré vyviezli 3140 návštevníkov, pešo výstup zvládlo 294 turistov,“ informovala Petránová.

Najnavštevovanejším vrcholom boli Rysy

Doplnila, že lanovka zo Starého Smokovca na Hrebienok odviezla počas dňa 3 040 turistov, ďalších 946 návštevníkov sa k vrcholovej stanici vybralo po turistickom chodníku. Sedačku na Solisko využilo 1 524 ľudí, pešo sa odhodlalo ísť 179 turistov.

„Z vrcholov si prvenstvo už tradične udržali Rysy, na ktoré z oboch strán štátnej hranice vyšlo dokopy 815 turistov, 378 prišlo od Morského oka a 437 od Popradského plesa. Na vrchole Kriváňa bolo v tento deň 402 turistov, turistami zaplnená bola v tento deň aj Roháčska dolina vo Zverovke, kde sa krásami tatranskej prírody prišlo pokochať 2016 turistov,“ povedala.

Najmenej – 66 ich napočítali v Tichej doline na Podbanskom, bolo ich 66. Do liptovských dolín prišlo približne 600 turistov, pričom najviac z nich – 434 prešlo Žiarskou dolinou.

Po turistickom chodníku v Prielome Dunajca v Pieninskom národnom parku prešlo v deň sčítania 4161 turistov, z toho 3328 na bicykli, zvyšok pešo. Väčšinu tvorili Poliaci. Rekordným bol rok 1980 s 26.520 návštevníkmi.

Môže vás zaujímať

V kremnických horách hľadajú nezvestného 22-ročného Miroslava